Hry z punkových kanceláří Madfinger Games paří celý svět

#ponavka #brno #ctp

Postapokalyptický nádech, fialové pěnové zdi a strom vytvořený z kabelů. Tak vypadá charakteristický interiér kanceláří herního studia Madfinger Games, které se už sedm let nachází v areálu Ponávka. Právě tady vznikla hra Shadowgun War Games, kterou si po celém světě užilo už skoro deset milionů lidí. Majitelé jednoho z nejvýznamnějších českých studií si pořád zachovávají punkovou duši, přitom od začátku zároveň řeší i dospělou firemní strategii a budoucnost.

Vlastní studio si otevřeli před deseti lety, v době, kdy je podle jednoho ze zakladatelů Tomáše Šlápoty přestalo bavit pracovat pro velké a zajeté hráče s korporátními zvyklostmi. „Chtěli jsme to dělat jinak a zrovna tehdy se začínal rozjíždět trh s mobilními hrami. Řekli jsme si, že je to nová příležitost, a vydali se právě tímhle směrem,“ popisuje Šlápota.

 
Spolumajitel Madfinger Games o začátcích:

“Chtěli jsme to dělat jinak a řekli jsme si, že trh s mobilními hrami je nová příležitost.”

 

Spolu s kamarády tvořili čtyřčlennou skupinu vývojářů, což byl dobrý základ. Počítali s tím, že na vývoj her je potřeba programátor, grafik, který zvládne rozanimovat postavy ve hře, a hudebník, který výsledku dodá zvukovou stránku. „Museli jsme najít investora a rozpohybovat ekonomiku firmy. Přesně takhle jsme to poskládali a vletěli do toho,“ pousmívá se při ohlížení zpátky Šlápota.

 

Bod zlomu

 

Postupně ve firmě zjišťovali, že jsou schopni ledasčeho, ale pokud chtějí být konkurenceschopní a posunovat se, jenom v původním zakladatelském složení to nepůjde. A tak začalo nabírání. Nejdřív opatrné verbování mezi kamarády, postupně čím dál a víc i formou otevřených výběrových řízení. Zlom nastal někdy v době, kdy tým narostl na 30 lidí. Ukázalo se, že manažersky už ho nejde vést stejně jako dřív a taky, že je potřeba najít nové kanceláře.

 
Tomáš Šlápota vysvětluje, s jakou myšlenkou si s kolegy prostory v Ponávce vybral:

“Věděli jsme, že i když se v těch starých uskrovníme, je to neudržitelné. Práce pořád přibývalo, a tak jsme hledali něco, kde budeme mít dlouhodobější perspektivu.”

 

Do nově postavěné budovy ve Škrobárenské ulici se tehdy stěhovali jako druzí v pořadí a využili toho, že si mohli interiér upravit podle svého. „Design interiéru nám navrhla manželka jednoho z kolegů, která je architektka, a přitom moc dobře ví, jak takové studio funguje a co potřebuje,“ podotýká spolumajitel Madfinger Games.

Výsledkem práce architektů Miroslavy Zadražilové a Filipa Drápala rozhodně nejsou standardní kanceláře. Autoři jim dali punkový nádech, přičemž se ale snažili zachovat oddělení pracovní a relaxační části. Jednou z dominant je fialová stěna z akusticky aktivního materiálu, který se stará o snižování hluku vznikajícího při vášnivém dohadování o dalším směrování projektů. Jiná věc, která chytne za oko, je strom sahající od země ke stropu. Tvoří ho nevyužité kabely a stará se o vizuální propojení. Zaměstnanci na něj věsí třeba vizitky a pásky z různých mezinárodních oborových akcí. Odkazovat to má na kosmopolitní charakter firmy. V protikladu k tomu je tady ale v relaxační části domácká výmalba válečkem jako někde u babičky v kuchyni.

 

Pomohl boom mobilních her

 

Právě odsud šla loni touto dobou do světa hra Shadowgun War Games, která má k dnešku k deseti milionům stažení od uživatelů po celém světě. „Je pravda, že ta čísla mě nepřestávají fascinovat. To, co děláme, se dostane k ohromnému množství lidí. Taky ale musíme uznat, že dnešní propojená doba tomu hodně nahrává,“ komentuje úspěch mobilní hry Šlápota, který stojí za zvukovou stránkou výsledku.

 

“Nepřestává mě fascinovat, k jak ohromnému množství lidí se naše hry dostanou. ”

 

Na hře Shadowgun War Games se ale pořád pracuje, je to prý typický rys mobilních, volně dostupných her – na trh jde produkt, který ještě není úplně hotový, a dodělává se podle toho, jak uživatelé reagují. V případě tohoto tvůrci původně zamýšleli, že má být alternativou pro profesionální eSport hráče, kteří chtějí kromě velkých konzolí hrát kompetitivní hry i na mobilních zařízeních. Po vydání se ale ukázalo, že zajímá i běžné uživatele, a tak se začalo horečně pracovat na úpravách. Dnes už má Shadowgun War Games čtvrtou aktualizaci, ale vylepšovat by se hra měla ještě dál.

Stejně jako celé studio, které bude ještě asi dlouho těžit z boomu mobilních her a neustálého vývoje mobilních zařízení. A možná také trochu z brněnské pověsti. I když Šlápota nerad slyší výroky o Brnu jako mekce českého herního průmyslu, přece jen uznává, že fakt, že právě tady před lety vznikla firma Illusion Softworks, do města natáhlo další a další zájemce o obor.

 
Tomáš Šlápota, líčí:

“Pracovat v téhle firmě na hře Mafie – to byl tehdy opravdu dream job. Brno se stalo přirozeným magnetem pro lidi, kteří v tomhle byznysu chtěli něco dělat. Je to jako ve strojařině. Když chcete tvořit velké věci, jdete do plzeňské škodovky. Podobně funguje Brno pro hry.”

 

Pro něj a další zakladatele Madfinger Games to teď ale znamená, že musí o trochu víc energie věnovat chodu firmy. Zatímco dřív bylo těžké se k jakékoliv práci v oboru propracovat, dnes v jednotlivých firmách pracuje násobně víc lidí a dostat se do nich již není tak výjimečné. „Vyvíjet hry chce spousta lidí, ale neznamená to, že na to všichni mají nebo že se na to hodí. Sám ve firmě vidím, že trávíme hodně času tím, abychom se navzájem pochopili a táhli za jeden provaz,“ povídá Šlápota, který ale nechce, aby to vyznělo jako srovnávání generací. Jeho mladší kolegové jsou prý stejní, jako byl před pár lety on se svými kamarády spoluzakladateli.

 

Gallery

Sign up to our newsletter

  Stay up to date with CTP’s latest developments, industry insights, and exclusive offers by signing up for our newsletter. Join our community and be part of the future of industrial real estate.

  Property finder

  Featured properties View All Properties

  Arrow CTP NV €16.42 CTP Icon FIND PROPERTYCircle Arrow CTP AR Is Out

  Commercial Contact

  Ivan Pastier

  Park Address

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slovakia

  Get Offer

   Requirements