V zahraničí jsou školky v office parcích běžné. Vlněna i Spielberk už je mají také

#spielberk #vlnena #ctp #brnoregion

Přijdete a hned u dveří vás čekají milé paní učitelky, které přivítají nejen vaše dítě, ale i vás a se zájmem se zeptají, jak se máte. Potom vaše dítě čeká bohatý program, při kterém si procvičí angličtinu, dobře se nají, pohraje si s kvalitními hračkami nebo si s kamarády užije dovádění na venkovním hřišti. Tohle všechno je teď součástí Vlněny i Spielberku, ve kterých od září fungují dětské skupiny – školky.

Se zakladatelkou školky Anitou Hansen Hrubešovou se setkáváme chvíli po osmé hodině ve Vlněně před dveřmi jedné ze dvou tříd, ve kterých se může vzdělávat až čtyřiadvacet dětí od dvou let až po nástup do školy. Sychravé počasí, které s sebou podzim přinesl, způsobilo, že je ve školce zhruba polovina dětí. „Podzim si vždycky vybere svou daň a děti onemocní. Hodně rodin ještě v září cestuje, takže tu teď máme trochu volněji a děti si užívají velmi individuální přístup,“ popisuje Anita.

Sotva se za námi zavřou dveře, zvoní zvonek a přichází první žáčci. Po tom, co se přivítají s paní učitelkou, přemisťují obrázek, který mají přidělený jako svoji značku, na tabulku. Ta ukazuje, jestli dnes půjdou domů po obědě nebo až po spaní. A než přijdou další děti a zahájí se dopolední program, jdeme si projít prostory, ze kterých ještě sálá novota. Není divu, otevřelo se teprve před pár měsíci.

 

S výběrem barev radila dětská psycholožka

Prostor je celý ve světlých pastelových barvách. „Nejen barvy, ale i rozložení hraček ve třídě jsme diskutovali s dětskou psycholožkou, abychom poskytli dětem ty nejlepší podmínky pro jejich vývoj,“ vysvětluje zakladatelka školky. To, že je školka promyšlená do posledního detailu, je vidět na první pohled. Prosklená stěna s výhledem do zeleně vytváří pocit, jako by si děti hrály přímo v zahradě. Světlý otevřený prostor plný převážně dřevěných hraček zase naznačuje, že se tu nenudí a příležitostí k rozvoji mají opravdu dostatek.

Procházíme mezi třídami zrovna ve chvíli, kdy paní učitelka uprostřed jedné z nich vytváří kolečko z pěnových podsedáků. „Dobré ráno, dobrý den, dneska máme krásný den. Ruce máme na tleskání a nožičky na dupání,“ zahajuje den a děti se s úsměvem zvedají, tleskají i dupou. Po zábavné formě rozcvičení těla společně usedají a vypráví si o tom, jaký je den, měsíc, ale i venkovní počasí.  Ve třídě jsou s nimi dvě učitelky a jeden učitel, kteří se jim věnují opravdu naplno.

„Výhoda je, že děti opravdu známe. Víme, které z nich potřebuje po příchodu potulit a které naopak vyžaduje chvíli klidu. I díky tomu se děti cítí bezpečně a do školky chodí rády,“ vypráví Anita. Jak ví o tolik specifických potřebách dětí? Především díky pohovorům, které s jejich rodiči vede ještě před nástupem. Pozná tak nejen přání rodičů, ale i potřeby dětí. Zjistí specifika výchovy, návyky dětí nebo třeba to, že některé z nich dokáže uklidnit hlavně hudba.

To se názorně ukazuje ve chvíli, kdy se dopolední program přesouvá ke klavíru, kde děti doplňují hru a zpěv paní učitelky cinkáním zvonečků. Hrát může jakákoliv z učitelek, všechny totiž umí minimálně na jeden hudební nástroj. Kromě toho mají některé zkušenosti s montessori výukou, jiné zase vzdělání ve speciální pedagogice nebo fyzioterapii. A všechny ovládají kromě češtiny minimálně ještě angličtinu. „Na děti mluvíme i anglicky. Obzvlášť ve Vlněnce máme hodně žáčků z bilingvních rodin a u některých je dokonce angličtina první jazyk,“ popisuje Anita.

Její slova se za pár minut potvrzují, když z reproduktoru začíná hrát anglická písnička, při které děti vyhledávají barvy. To, že jsou na cizí jazyk zvyklé, je vidět na první pohled. Barvy totiž hledají s téměř stoprocentní úspěšností. Program mají tak nabitý, že se po dopolední zdravé svačince, která následuje, jenom zapráší. „Strava je pro nás zásadní. Snažím se opravdu dbát na to, aby byla kvalitní. Je sice dražší, ale rozhodně to v tomto případě stojí za to. Děti si ji pomáhají chystat, vedeme je ke spolupráci a samostatnosti.“ říká zakladatelka dětských skupin.

 

Chcete dětem poskytnout kvalitní péči? Musíte je opravdu poznat

Kromě kvalitní stravy mají děti proti běžným školkám navíc logopedii, canisterapii, divadelní představení, lekce vaření a pečení, návštěvy solné jeskyně nebo snoezelen program ke stimulaci smyslů. To všechno zažijí děti ve Vlněnce i Spielberku. A jsou tu i další výhody, třeba možnost zápisu mimo září a leden. „Velké množství školek později už nepřijímá, u nás to ale naopak vítáme. Když děti přichází postupně, máme i my na každé z nich víc času, díky čemuž si na sebe všichni vzájemně lépe zvykneme,“ vysvětluje zakladatelka přitom, co si obouvá boty. Jdeme se totiž podívat za dětmi na zahradu.

Aby byly děti v co největším bezpečí, je hřiště oplocené. Zároveň na něm díky tomu panuje naprostý pořádek. Pískoviště, houpačky i prolézačky. Děti mají možnost vybrat si, kde chtějí strávit svůj čas na čerstvém vzduchu a podle nadšených výrazů a radostných výkřiků je vidět, že je to pro ně nabíječka. Stejně jako to může být nabíječka pro rodiče, kteří pracují v kancelářích nad hřištěm a před obědem se vždycky můžou podívat, jak si jejich děti užívají nabitý program, který pokračuje i po obědě odpoledními aktivitami, dokud si rodiče svoje dítka nevyzvednou.

Většina rodičů to má přitom velmi blízko. „Jak ve Vlněnce, tak ve Spielberku je asi padesát procent dětí od rodičů, kteří v office parcích pracují. Především ti, co sem přišli ze zahraničí, jsou nadšení, že se tu školka konečně otevřela,“ líčí Anita. V zahraničí to bývá běžnou součástí, v Česku je to ale pořád spíš výjimka. Zájem je viditelný, v obou školkách zbývá pouze pár míst a ve Spielberku se plánuje rozšíření o druhou třídu.

 

Více o školkách na Vlněně a Spielberku na webových stránkách www.skolkavlnenka.cz a www.skolkaspielberk.cz.

 

 Anita Hansen Hrubešová Anita Hansen Hrubešová

 

 

Sign up to our newsletter

  Stay up to date with CTP’s latest developments, industry insights, and exclusive offers by signing up for our newsletter. Join our community and be part of the future of industrial real estate.

  Property finder

  Featured properties View All Properties

  Arrow CTP NV €16.42 CTP Icon FIND PROPERTYCircle Arrow CTP AR Is Out

  Commercial Contact

  Ivan Pastier

  Park Address

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slovakia

  Get Offer

   Requirements