Období globalizace je za námi. Nastává éra podpory lokální ekonomiky
Expandovat, nebo ne? A kam? Zvládneme to? Má produkt šanci? Život firem přináší spoustu neustále se vynořujících otázek, se kterými je někdy těžké si poradit jen v sami kanceláři. Právě pro rozvoj startupů a firem je tady CzechInvest, který má svoji brněnskou regionální kancelář v office parku Spielberk. Ředitel pobočky Vít Čermák v rozhovoru mluví nejen o tom, v čem dokáže spolu s kolegy firmám pomoct, ale zmiňuje také, jak se mění fokus agentury a jak z toho můžou různé části Jihomoravského kraje těžit.
„Dalo se to čekat, podíl tohoto segmentu byl v Česku proti jiným zemím před pandemií covidu-19 relativně nízký. Pandemie jeho rozvoj akcelerovala. Umožnila vznik nových start-upů a zvětšení těch subjektů, které už na trhu působily,“ říká Pavel Blažek, business developer společnosti CTP, který má na starost obsazování nově vznikajících budov v bývalém areálu brněnského Zetoru. Postupně se rýsující složení klientů a jejich přání jsou dobrým indikátorem celé současné české situace. „Úplně původně jsme počítali s tím, že to bude výrobní areál, ale realita ukazuje, že tady bude fungovat kombinace lehké výroby, výzkumu a vývoje a e-commerce, přičemž přesný poměr nyní nedokážeme stanovit.“
Jakým firmám pomáháte?
Ještě před 15 lety za kolegy chodily zejména velké výrobní firmy. V té době totiž platilo, že CzechInvest je tady zejména pro velké české firmy a zahraniční investory, kteří hledali nové lokality a příležitosti pro svoji výrobu. Pro takové měl v té době CzechInvest investiční pobídky v původní podobě. To se ale v posledních 15 letech výrazně proměnilo. Dnes jsme tady primárně pro malé, střední i velké inovativní technologické české firmy a startupy. Služby zahraničním společnostem vstupujícím na český trh samozřejmě poskytujeme stále. Nicméně už je to s tím rozdílem, že se nejdřív podíváme, jestli se nám předmět jejich podnikání do regionu hodí a jestli přichází s nějakou chytrou technologií s přidanou hodnotou, která nám rezonuje s potřebami daného regionu. Montovny nepodporujeme.
U pobídek se zastavme. V minulosti se využívaly hodně, později se staly terčem kritiky. Jak se na ně díváte?
Investiční pobídky v původním nastavení vnímám jako součást ekonomického vývoje České republiky. Hodně jsme se i díky nim naučili. Byly ostatně také reakcí na to, že v 90. letech a na přelomu milénia jsme jako země neměli národní a regionální inovační strategie. To se ale naštěstí už docela dávno změnilo. Proto jsme i my dle potřeb trhu změnili parametry a cílové skupiny investičních pobídek. Dnes mohou podat žádost o pobídku, tedy velmi zjednodušeně řečeno požádat o slevu na dani z příjmu právnických osob, jen subjekty, které splňují kritéria technologického centra, centra sdílených služeb, inovativního zpracovatelského průmyslu nebo výrobce speciálních zdravotnických potřeb. Za pomoci naší strategie lokalizace, která jde ruku v ruce s regionálními inovačními strategiemi, doporučujeme, jaké typy firem jsou vhodné do kterých částí krajů České republiky.
Mohl byste to trochu přiblížit?
Zjednodušeně řečeno strategie lokalizace znamená, že jsou kolem krajských měst žádoucí high-tech firmy s vazbou na výzkum a vývoj. V širším prstenci (např. Brněnská metropolitní oblast) jsou podporované mid-tech a též high-tech firmy. V dalších částech kraje je žádoucí pokročilý zpracovatelský průmysl. Tato strategie vychází nejen z historických souvislostí, ale hlavně z aktuálních místních možností zaměstnanosti a rozvoje lokální infrastruktury.
Znamená to, že strategie nepočítá s tím, že se do okrajových regionů dostanou subjekty s výraznou přidanou hodnotou?
To rozhodně ne. Než ale změníme strategii lokalizace v nějakém území, musíme vytvořit adekvátní podmínky, aby tato změna mohla nastat. Pokud například v nějakém menším, vzdálenějším městě od krajského centra identifikujeme reálný potenciál pro realizaci lokální průmyslové zóny či pro revitalizaci brownfieldů pro podnikatelské účely, velmi rádi s tím příslušné municipalitě pomůžeme. Následně pokud město za naší asistence danou lokální průmyslovou zónu úspěšně zrealizuje a vytvoří příznivé podmínky pro rozvoj inovativního podnikání, je možné v rámci strategie lokalizace změnit jeho zařazení a začít do něj doporučovat inovativní technologické firmy.
Aby se taková transformace mohla uskutečnit, musíme nejprve změnit nastavení myslí u příslušných představitelů municipalit, že zaměstnanost jejich občanů vyřeší jenom velké firmy. Hlavně ve vzdálenějších regionech (v Jihomoravském kraji se to týká zejména Znojemska a Hodonínska) je totiž potřeba vytvořit zdravý set malých a středních podniků, jejichž produkty mají přidanou hodnotu a dávají práci místním lidem. To se lehce řekne. My to ale umíme konkrétními kroky podpořit – je to ona zmiňovaná systémová podpora lokálních průmyslových zón a podpora revitalizace brownfieldů. Místní podnikatelé totiž potřebují kvalitní zázemí, ve kterém mohou působit a tvořit. Proto ostatně provozujeme vlastní databázi nemovitostí pro podnikatelské účely či sektorovou databázi dodavatelů a mnoho dalšího. Rozvíjet lokální ekonomiku nám dává velký smysl, protože éru globalizace už máme za sebou. Nastává éra lokalizace, pro kterou, abychom ji byli schopni zachytit a využít, musíme nachystat vhodné podmínky.
Takže s lákáním zahraničních firem je v Česku konec?
Ne tak docela, jen se to děje jinou, chytřejší formou. Když nás osloví společnost ze zahraničí, tak pro ni analyzujeme vhodnost regionu, o který projevila zájem. V případě zájmu jsme schopni pro ni v rámci prvotní fáze připravit i referenční návštěvy firem. Pokud vyhodnotíme, že se zahraniční společnost pro daný region hodí, připravíme pro ni kompletní vstupní balíček služeb. Současně se díváme na to, zda jsou v příslušném kraji střední průmyslové školy a univerzity, které produkují adekvátní absolventy, potenciální zaměstnance takové firmy. Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je totiž další velké téma dneška. Jihomoravský kraj je v tomto ohledu docela polarizovaný – Brno a Brněnská metropolitní oblast jsou díky RIS JMK a subjektům rozvíjejícím podnikatelské prostředí v kraji velmi dobře rozvinuté lokality plné špičkových firem a startupů. Naopak jih našeho kraje je potřeba systematicky rozvíjet, protože některé jeho lokality se stále řadí mezi ekonomicky slabší.
Zmínil jste JIC, který se na první pohled zaměřuje na podobné aktivity jako vy. Jak máte mezi sebou rozdělené pole působnosti?
Doplňujeme se. JIC je pro nás na krajské úrovni spolu s Regionální rozvojovou agenturou jižní Moravy klíčový partner. Když se na nás obrátí startup či začínající subjekt, tak ho v úvodu naší konzultace seznamujeme s regionálními subjekty v čele s JICem, které mu mohou pomoci v rozvoji. Jakmile se ale už jedná o vyprofilovaný startup či o inovativní firmu již na trhu působící, jde o klienta pro nás. Firmám nabízíme široké portfolio služeb. Pro startupy máme akcelerační programy, které jim otevřou dveře na trhy po celém světě. V rámci programu CzechLink Startup je pak umíme propojovat s investory. Společně vytváříme prostředí pro jejich další rozvoj. Není to ale tak, že bychom čekali, až nás podnikatelé sami zkontaktují. Cíleně je sami oslovujeme a představujeme jim, v čem můžeme být pro ně přínosní, jak jsme schopni je posunout dál v jejich podnikatelském rozvoji.
Těžíte nějak z umístění vašich kanceláří ve Spielberku, kde jste mnoha velkými značkami obklopení?
Lokace naší regionální kanceláře na prestižní byznys adrese je pro nás důležitá. Ostatně letos jsme o tom s CTP intenzivně jednali, neboť jsme potřebovali trošku jiné kanceláře. Jsme rádi a vážíme si toho, že nám vyšli vstříc. Chtěli jsme udržet adresu, kde budeme nablízku firmám a startupům a odkud budeme mít dobrou dopravní dostupnost k městům v kraji. Náš zájem o kanceláře platí i v aktuální online době. Někteří klienti, stejně jako my, preferují osobní schůzky, pokud nám to vládní nařízení dovolí. Osobní kontakt s klientem je nenahraditelný.
Obdobné regionální kanceláře CzechInvestu jsou ve všech ostatních krajích Česka. Srovnáváte se mezi sebou? Jak si jižní Morava v porovnání stojí? Zaslouží si opravdu svoji inovativní pověst, nebo se trochu „plácáme po ramenou“?
Je pravda, že na Brno a Brněnskou metropolitní oblast se mnoho dalších regionů dívá jako na příklad dobré praxe, kde opravdu funguje regionální inovační strategie. Centrum regionu je velmi vyspělé. Na jiných částech kraje musíme pracovat. Panují tam jisté rozdíly. Věřím ale, že se to zlepší.
Brno a Jihomoravský kraj si svoji inovativní pověst rozhodně zaslouží. Působí tu řada špičkových startupů a firem v IT, v přesném strojírenství, v kosmickém průmyslu či ve zdravotnictví. Dobří jsme také v herním průmyslu. To je důvod, proč stále více firem vyvíjejících počítačové hry směřuje do Brna. Herní průmysl je ale pouze jednou z částí většího a pro ekonomiku ještě důležitějšího sektoru, kreativního průmyslu. Právě na rozvoj tohoto odvětví se v Brně v posledních letech hodně klade důraz.
Já jsem osobně moc hrdý na to, že je Brno mezinárodním centrem elektronové mikroskopie. Každý třetí špičkový mikroskop na světě se vyrobí právě u nás v Brně. Nikde jinde na světě není taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se touto technikou, která má nezastupitelnou roli nejen v medicíně, ale také v průmyslu, například ve výzkumu polovodičů.
Sign up to our newsletter
Stay up to date with CTP’s latest developments, industry insights, and exclusive offers by signing up for our newsletter. Join our community and be part of the future of industrial real estate.