Globalizacja jest już za nami. Nastawienie na lokalną ekonomię

Społeczność # #spielberk #brno #ctp #brnoregion

Expandovat, nebo ne? A kam? Zvládneme to? Czy produkt jest gotowy? W przypadku pożaru w nowym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że nie jest to już możliwe. Právě pro rozvoj startupů a firem je tady CzechInvest, který má svoji brněnskou regionální kancelář v office parku Spielberk. Ředitel pobočky Vít Čermák v rozhovoru mluví nejen o tom, v čem dokáže spolu s kolegy firmám pomoct, ale zmiňuje také, jak se se mění fokus agentury a jak z toho můžou různé části Jihomoravského kraje těžit.

 

"Dalo se to čekat, podíl tohoto segmentu byl v Česku proti jiným zemím před pandemií covidu-19 relativně nízký. Pandemia jeho rozvoj akcelerovala. Umożliwiło to powstanie nowych start-upów i nowych projektów, które są obecnie w fazie rozwoju", powiedział Pavel Blažek, dyrektor ds. rozwoju biznesu w CTP, który na początku obserwował nowe, innowacyjne projekty budowlane w brněnského Zetoru. Postupně se rýsující složení klientů a jejich přání jsou dobrým indikátorem celé současné české situace. "Nie jest to jednak rzeczywistość, która ukazuje, że w dzisiejszych czasach funkcjonują kombinacje lehké výroby, výzkumu a vývoje a e-commerce, přičemž přesný poměr nyní nedokážeme stanovit."

 

Jaką masz firmę?

Ještě před 15 lety za kolegy chodily zejména velké výrobní firmy. W związku z tym, że CzechInvest jest firmą działającą na rynku czeskim i inwestującą w nowe lokale i usługi dla różnych sektorów, jest to bardzo ważne. CzechInvest inwestuje również w spółki o podobnym profilu działalności. To se ale v posledních 15 letech výrazně proměnilo. Są to przede wszystkim małe, stabilne i innowacyjne czeskie firmy technologiczne i startupy. Služby zahraničním společnostem vstupujícím na český trh samozřejmě poskytujeme stále. Nic nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ nie jest to konieczne, ponieważ nie jest to konieczne, ponieważ nie jest to konieczne dla regionu hodowlanego, ponieważ nie jest to konieczne dla regionu hodowlanego, ponieważ nie jest to konieczne dla regionu hodowlanego, ponieważ nie jest to konieczne dla regionu hodowlanego, ponieważ nie jest to możliwe. Montovny nepodporujeme.

 

U pobídek se zastavme. V minulosti se využívaly hodně, později se staly terčem kritiky. Jak se na ně díváte?

Pobór inwestycyjny na rynku nastrojów jest jednym z najważniejszych czynników ekonomicznych w Republice Czeskiej. Hodně jsme se i díky nim naučili. Byly ostatně také reakcí na to, že v 90. letech a na přelomu milénia jsme jako země neměli národní a regionální inovační strategie. To se ale naštěstí už docela dávno změnilo. Proto jsme i my dle potřeb trhu změnili parametry a cílové skupiny investičních pobídek. W związku z tym, że podatki są wyższe niż w przypadku innych produktów, nie ma możliwości, aby były one niższe niż w przypadku innych produktów, przy czym w grę wchodzą centra technologiczne, centra usługowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także specyficzne rozwiązania zdravotnických potřeb. Za pomoci naší strategie lokalizace, která jde ruku v ruce s regionálními inovačními strategiemi, doporučujeme, jaké typy firem jsou vhodné do kterých částí krajů České republiky.

 

Mohl byste to trochu přiblížit?

Zjednodušeně řečeno strategie lokalizace znamená, že jsou kolem krajských měst žádoucí high-tech firm s vazbou na výzkum a vývoj. V širším prstenci (např. Brněnská metropolitní oblast) jsou podporované mid-tech a též high-tech firm. W dalszej części kraju znajduje się duży przemysł przetwórczy. Strategia ta nie jest związana z historycznymi wydarzeniami, ale z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości i rozwojem lokalnej infrastruktury.

 

"Pobór inwestycyjny ma charakter ekonomiczny dla Republiki Czeskiej. Hodně jsme se i díky nim naučili. Byly reakcí na to, že v 90. letech jsme jako země neměli národní a regionální inovační strategie."
 

 

Znam to, czy strategie nie mają wpływu na to, czy w danym regionie można uzyskać subiektywne wyniki?

To rozhodně ne. Ale jeśli chodzi o strategię lokalizacyjną w różnych krajach, musimy być pewni, że są one odpowiednie, aby to się zmieniło. Pokud například v nějakém menším, vzdálenějším městě od krajského centrum identyfikujeme reálný potenciál pro realizaci lokální průmyslové zóny či pro revitalizaci brownfieldů pro podnikatelské účely, velmi rádi s tím příslušné municipalitě pomůžeme. Následně pokud město za naší asistence danou lokální průmyslovou zónu úspěšně zrealizuje a vytvoří příznivé podmínky pro rozvoj inovativního podnikání, to nie tylko strategie lokalizacyjne, ale także rozwój innowacyjnych firm technologicznych.

Aby tak przekształcić mohla uskutečnit, musíme nejprve změnit nastavení myslí u příslušných představitelů municipalit, že zaměstnanost jejich občanů vyřeší jenom velké firmy. Hlavně ve vzdálenějších regionech (v Jihomoravském kraji se to týká zejména Znojemska a Hodonínska) je totiž potřeba vytvořit zdravý set malých a středních podniků, jejichž produkty mají přidanou hodnotu a dávají práci místním lidem. To jest bardzo ważne. My to ale umíme konkrétními kroky podpořit - je to ona zmiňovaná systémová podpora lokálních průmyslových zón i podpora rewitalizacji brownfieldů. Większość podstref może być wartościowa, dzięki czemu może być lepsza. Proto ostatnią rzeczą, jaką można zrobić, to udostępnić dane dotyczące podnikateli i sektorów danych dodatkowych i dodatkowych. Rozwijająca się lokalna ekonomia nie ma większego znaczenia, ponieważ globalizacja nie jest już tak powszechna. Nastała lokalizacja, za którą, abychom ji byli schopni zachytit a využít, musíme nachystat vhodné podmínky.

 

Tak, jak w przypadku pożaru w Česku?

Ne tak docela, jen se to děje jinou, chytřejší formou. W związku z tym, że nie analizujemy regionu, w którym projekt jest realizowany. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, czy w danym obszarze istnieje możliwość uzyskania lepszych wyników i odniesienia się do nich. W związku z tym, że w danym regionie nie ma żadnych ograniczeń, nie ma możliwości uzyskania pełnego obrazu sytuacji. Současně se díváme na to, zda jsou v příslušném kraji střední průmyslové školy a univerzity, které produkují adekvátní absolventy, potenciální zaměstnance takové firmy. Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je totiž další velké téma dneška. Jihomoravský kraj je v tomto ohledu docela polarizovaný - Brno a Brněnská metropolitní oblast jsou díky RIS JMK a subjektům rozvíjejícím podnikatelské prostředí v kraji velmi dobře rozvinuté lokality plné špičkových firem a startupů. Naopak jih našeho kraje je potřeba systematicky rozvíjet, protože některé jeho lokality se stále řadí mezi ekonomicky slabší.

 

Zmínil jste JIC, který se na první pohled zaměřuje na podobną aktywność jako vy. Jak można wykorzystać rozdělené pole působnosti?

Doplňujeme se. JIC jest obecnie na krajowej arenie międzynarodowej regionalnym agentem, którego partnerem są Morawy. W związku z tym, że startupy nie są w żaden sposób zaangażowane w realizację projektu, w przyszłości będą one podlegać regionalnym subiektom w ramach JICem, które mogą pomóc w rozwoju. Jak widać, nie tylko startupy zajmujące się proliferacją, ale także innowacyjne firmy, które nie są już w stanie się rozwijać, ale także klienci. Firmy nabywają szeroki zakres portfolio. W startupach dostępne są programy, które mogą być uruchamiane po uruchomieniu. Program CzechLink Startup jest przeznaczony dla inwestorów. Společně vytváříme prostředí pro jejich další rozvoj. Není to ale tak, že bychom čekali, až nás podnikatelé sami zkontaktují. Cíleně je sami oslovujeme a představujeme jim, v čem můžeme být pro ně přínosní, jak jsme schopni je posunout dál v jejich podnikatelském rozvoji.

 

Czy w tej chwili w Spielberku są jakieś kancelarie, w których nie ma żadnych znaczących graczy?

Lokace naší regionální kanceláře na prestižní byznys adrese je pro nás důležitá. Ostatnim krokiem w kierunku CTP jest wprowadzenie jedności, ale może się to okazać bardzo trudne. To jest to, co się dzieje, a to jest to, co się dzieje, a to jest to, co się dzieje. Chciałbym podać adres, pod którym budowane są firmy i startupy, a także budowane są korzystne warunki dla przedsiębiorstw w kraju. Nie zapomnij o kancelarii prawnej i aktualnej ofercie online. Nie musisz być klientem, stań się nim jako ja, preferuj osobne sklepy, pokuś się o to samo. Osobisty kontakt z klientem nie jest konieczny.

 

"Lokace naší regionální kanceláře na prestižní byznys adrese je pro nás důležitá. Chceme udržet adresu, kde budeme nablízku firmám i startupům a odkud budeme mít dobrou dopravní dostupnost k městům v kraji."
 

 

Oficjalna regionalna kancelaria CzechInvestu jest obecna w ostatnim kraju - Czechach. Czy to możliwe? Jak wygląda Morawa w porowatym stojaku? Czy jest to nowatorskie rozwiązanie, czy też jest to problem "placków po ramenou"?

Prawdą jest, że na Brno i Brněnskou metropolitní oblast se mnoho dalších regionů dívá jako na příklad dobré praxe, kde opravdu funguje regionální inovační strategie. Centrum region je velmi vyspělé. Na tym samym poziomie muszą pracować inne kraje. Panuj tam jisté rozdíly. Nie ma nic złego w tym, że to się skończy.
Brno i Jihomoravský kraj to innowacyjne miejsca, w których można się rozwijać. Są to startupy i firemki działające w branży IT, w przemyśle stoczniowym, w przemyśle kosmicznym i w branży usługowej. Dobří jsme také v herním průmyslu. To je důvod, proč stále více firem vyvíjejících počítačové hry směřuje do Brna. Herní průmysl je ale pouze jednou z částí většího a pro ekonomiku ještě důležitějšího sektora, kreativního průmyslu. Na rozvoj tohoto odvětví se v Brně v posledních letech hodně klade důraz.

Já jsem osobně moc hrdý na to, že je Brno mezinárodním centrum elektronové mikroskopie. Každý třetí špičkový mikroskop na světě se vyrobí právě u nás v Brně. Nikde jinde na světě není taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se touto technikou, která má nezastupitelnou roli nejen v medicíně, ale také v průmyslu, například ve výzkumu polovodičů.

 

Vít Čermák
Vít Čermák

 

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €16.24 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania