Honeywell tvoří z Brna leteckou budoucnost. V areálu CTP chystá i letadla na vodík
Není zase tolik firem, které můžou říct, že z Brna posílají za hranice opravdu světová řešení. Jednou z těch, která to ale může říct opravdu nahlas, je technologický gigant Honeywell Technology Solutions Czech Republic. V rozlehlém areálu na Černovických terasách má high-tech vývojové centrum, kde vznikají řešení uplatňující se hlavně v letecké dopravě. Generální ředitel společnosti Michal Závišek přibližuje, co to všechno obnáší, co se za navenek neprostupnými zdmi děje i to, jací lidé to všechno dělají.
V čem přesně je brněnský Honeywell „světový“?
V Brně vyvíjíme technologie, které jsou unikátní nejen v rámci celé společnosti Honeywell, ale často i celosvětově – nikdo jiný nevytváří to, co my. Jde například o systémy řízení letu nebo alternativní navigace. Jsme jediná pobočka Honeywellu, která vyvíjí černé skříňky pro letadla, a nyní máme jako první na světě certifikovaný black box, který je online spojený se zemí. Jsme také hlavním centrem Honeywellu pro vývoj pohonu letadel s využitím vodíku, máme tady největší vědecký tým mimo USA.
Ať už ale v brněnském Honeywellu děláte cokoliv, máte u nás skvělou příležitost poznat v letadle úplně všechno. Kromě standardních školení podporujeme inženýry v prohlubování znalostí o letectví, letadlech a leteckých systémech, mohou si dokonce s podporou firmy udělat pilotní průkaz soukromého pilota. Pokud ale někoho zajímají jiné obory, vyvíjíme v Brně i sofistikovaná řešení třeba pro logistiku nebo bezpečnost práce.
Jak bude vypadat nejbližší budoucnost letectví?
Přicházejí nové způsoby letecké přepravy, jako je městská letecká mobilita nebo přeprava s využitím dronů. Zásadně se ale mění i tradiční letectví, civilní i vojenské. Pilotů je málo a letadel přibývá. Přichází další vlna redukce posádek a brzy se budou v běžném provozu pohybovat letadla řízená bez pilota na palubě. Automatizace provozu letadel je tradičně pokročilejší než třeba u automobilů, ale přichází čas, kdy bude třeba přidat prvky autonomního řízení.
Další změnou budou pohony – stejně jako ostatní oblasti dopravy, tak i letectví bude muset přejít na udržitelné zdroje energie, i když to nebude tak přímočaré, jako se dnes zdá v pozemní dopravě. To vše přináší nové nároky na technologie. A na každém z těchto megatrendů se v Brně nějakým způsobem podílíme.
Na jakých aktuálních projektech teď týmy v areálu CTP na Černovických terasách pracují?
V Brně máme přibližně tisíc inženýrů a vědců, kteří se podílejí na desítkách projektů nebo je vedou. Z těch nových bych zmínil třeba projekt Newborn, ve kterém s dalšími evropskými partnery vyvíjíme technologie, které umožní využití velkých palivových článků v dopravních letadlech. Půjde o čistý vodíkový pohon, který úplně změní letectví. Zřizujeme v Brně laboratoře, ve kterých budeme pracovat s vodíkem a testovat palivové články. Celková investice bude 200 milionů eur včetně podpory od Evropské unie v rámci projektu Clean Sky.
Zajímavé jsou také naše projekty v oblasti městské letecké mobility. Připravujeme technologie a produkty, které umožní tichý a bezpečný provoz na městských vertiportech. Dále je to alternativní navigace, která nevyužívá GPS, a umožní tedy přesné provedení letu i při výpadku GPS. Vedeme mezinárodní týmy v projektech SESAR, které tvoří celý nový systém řízení vzdušného prostoru a podpory pilotů i bezpilotních dronů. Opět jde o budoucnost, která úplně změní svět dopravy, jak ho známe nyní.
Z projektů, které se už brzy objeví v běžném provozu, se hodně připravujeme na první integrace našeho nového kokpitu Anthem. Je to po mnoha letech zcela nový koncept kokpitu škálovatelný přes několik kategorií letadel. Jeho velkou výhodou bude bezpečná integrace s cloudem, dotykové displeje navržené tak, aby zjednodušovaly pilotům práci, a snadnější integrace nových funkcí.
To všechno potřebuje hodně lidí, kteří na tom budou pracovat. Co byste odpověděl na otázku, proč dává smysl zvolit z brněnských zaměstnavatelů právě Honeywell?
Nejsme pouhá servisní organizace nebo back-office pro globální společnost. Jsme špičkovým vývojovým pracovištěm, kde se rodí technologie, které mění svět. Naši lidé hrají klíčovou roli v tomto procesu, vše vzniká v jejich hlavách a jejich rukama. Máme vlastní identitu a strategii a práce našich zaměstnanců má globální dosah. Každý, kdo se rozhodne pracovat u nás, se zapojí do projektů řízených přímo z Brna. Nabízíme mnoho příležitostí k růstu, kromě práce na špičkových projektech v Brně se otevírají i možnosti spolupráce s dalšími centry Honeywellu v USA a po celém světě. Pokud má někdo zájem o práci, která má skutečný vliv na svět, a současně chce budovat kariéru v oblasti technologií, je málokde v České republice taková možnost, jakou nabízíme právě my.
Jaké typy lidí nejčastěji hledáte?
Hledáme různé profesionály včetně inženýrů, vývojářů a programátorů. Nabíráme lidi s různou úrovní zkušeností – často hledáme zkušené lidi, ale současně k nám nastupuje mnoho juniorních inženýrů. Talent management máme nastavený tak, abychom efektivně pracovali i s absolventy. Ti procházejí interním tréninkem, školeními a speciálními programy, takže i bez předchozí oborové znalosti rychle získávají potřebné dovednosti.
Zmínil jste kooperaci se zahraničními pobočkami. Jak často vyráží zaměstnanci do ciziny?
Cestování je součástí našeho vzdělávacího procesu. I noví kolegové tráví nějaký čas na jiných pobočkách, například ve Spojených státech, já sám jsem ze začátku strávil mnoho času ve Phoenixu. Často také navštěvujeme zákazníky a partnery. Tato možnost je skvělou příležitostí učit se, protože všude pracují skvělí a vzdělaní lidé, od kterých se lze mnoho přiučit.
Co vás samotného motivuje pracovat v tomto oboru, v této společnosti, v tomto městě?
Samozřejmě hlavně lidé. Jsem ve firmě už sedmnáct let a prošel jsem si mnoha pozicemi a týmy, takže znám mnoho z těch nejtalentovanějších inženýrů osobně. To množství inspirace a podnikavosti, které člověk každý den zažívá, je návykové. Nic z toho by nebylo možné bez dobré firemní kultury, kterou máme – inovace, podnikavost a osobní růst jsou tady skvěle podporované. A pak jsou tu samozřejmě technologie. Vždycky mě bavilo pracovat na složitých systémech, které mají kritickou funkci a dá se na ně sáhnout. To všechno tady je.
Michal ZávišekSign up to our newsletter
Stay up to date with CTP’s latest developments, industry insights, and exclusive offers by signing up for our newsletter. Join our community and be part of the future of industrial real estate.