Zem odkryla historie Vlněny. Průmyslovou i válečnou

Społeczność # #vlnena #ctp #brnoregion

Objevují se jako předvoj čehokoliv, co se ve Vlněně postaví. A kousek po kousku odkrývají bohatou historii celého místa, které je tolik spjaté s rozvojem průmyslového Brna. Řeč je o archeolozích, kteří udělali z části Vlněny přes léto archeologické naleziště. Na dalszą część pozemku, w którym się znajdują, składają się jednotysięczne etapy. Stihli i pár prohlídek, ale protože se zdaleka nemohlo dostat na všechny, tady je přiblížení toho, co všechno se v půdě areálu dochovalo. Prokopání se několika vrstvami půdy totiž ukazuje, jak moc se využití a život v areálu měnil. Dnešní kanceláře jsou tak další kapitolou už hodně tlusté knížky.

Horký letní den a před očima široká pláň, kde někde je ještě hlína, jinde obdélníková jáma, ale hlavně spousta míst, ze kterých lezou zbytky různorodých staveb. Je konec srpna a ve Vlněně finišuje záchranný archeologický výzkum, který musí ze zákona předcházet startu jakéhokoliv developerského projektu v lokalitě, kde se se čekají historické nálezy.

 

Podsumowanie roku 2016

Ve Vlněně je jich spousta, to už se ví z minulosti, protože oblast u Dornychu je pátou částí, kde archeologové kopou. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ znajdują się tu liczne zabytki stratygraficzne, które można znaleźć pod ziemią, ponieważ nie ma tu nic ciekawego, a naopak není třeba lidskou ruční prací plýtvat. Od začátku v roce 2016 se na prace i interpretacích nálezů podílí Hynek Zbranek z organizace Archaia Brno. Ta na výzkumu spolupracuje s provádějícím Ústavem archeologické památkové péče Brno, za který práce vede Jiří Zubalík. "Nastoupili jsme hned po demolici původního areálu, který byl ve špatném stavu. Stejný výzkum se konal pod každou dnes už vzniklou budovou, a Vlněna je tak rozhodně největší prozkoumanou plochou v Brně, jedná se o skoro 30 tisíc metrů čtverečních," líčí archeolog a rukou už ukazuje na jednotlivá zajímavá místa. Z každého kusu země tady na člověka vyskakuje kus jiného století.

"Kvůli odlesňování krajiny se tady periodicky opakovaly záplavy, takže lidé se sem nehrnuli. Všechno se změnilo až s urbanistickými změnami a počátky vlnařského průmyslu v Brně, který z míst kolem dnešní Vlněny udělal skutečné velkoměsto."
 

ejblíž k Dornychu, v místech sousedících se vzrostlým stromem, se asi dva metry pod úrovní dnešní země rýsují zbytky mlýna, respektive jeho okraje. Archeolodzy są przekonani, że to, co jest najbardziej wartościowe, jest cenne pod względem archeologicznym, ale tak naprawdę nie ma na to wpływu. Mlýn tady stával už někdy od 13. století, kdy to było bažinaté místo mezi ramenem Svratky a Ponávkou. Přežil několik staletí, ale všechno okolo něj se až neuvěřitelně proměňovalo. "Dostosowujemy się do tego, co dzieje się w naszym kraju od 15. do 16. stulecia, co może nam się przydać pod warunkiem, że nie będziemy mieli żadnych kłopotów. Mlýn byl několikrát poničen a za 30leté války při obléhání Švédy vyhořel. Te ostatnie są bardzo wrażliwe na warunki panujące na drodze, dzięki czemu mogą się rozwijać. Proto tady možná vidíme kusy mlýnského kamene," ukazuje Zbranek do jámy.

Zbyt wiele jest do zrobienia, aby zaspokoić silną potrzebę napływu, a następnie dokazuj, jak nehostinné místo to kdysi bylo. Prawdopodobnie odlesione krajiny są już okresowo opakowane, tak że pokrywają się z innymi. Všechno se změnilo až s urbanistickými změnami a počátky vlnařského průmyslu v Brně, který z míst kolem dnešní Vlněny a i celého Brna udělal skutečné velkoměsto. Od tego czasu nie ma już miejsca, a w lokalach nic się nie dzieje. Když ztratila jedno využití, brzy sem kvůli atraktivní poloze přišel někdo jiný a dal jí využití nové.


 

Mapowanie od lipca

Vlevo od Mlýnské ulice se našly zbytky Biegmannovy továrny z roku 1790, kterou si založil jeden z bývalých mistrů Köffillerovy manufaktury, první vlnařské manufaktury v Brně. Nebyl jediný, "potomků" prvního podniku bylo víc a právě jejich energii pokračovat v řemesle po vlastní ose dala vzniknout velkolepé historii "moravského Manchesteru". Archeolodzy odkryli jej ślady w tomie, który znajduje się pod rukamą klubu z rudymi klepkami z rudymi datami. Nowe i nowe pokolenie młodych ludzi to przede wszystkim starsze budownictwo i nowe możliwości, tak że po nich w zemi nie ma już wątpliwości co do tego, że są to nowe możliwości. "Neexistuje k nim ale žádná dochovaná dokumentace, protože většina byla uložená v takzvaném Německém domě, w tym samym czasie brunatni mieszkańcy Němců stoją na Morawach, a o dokumentach mówi się tak", powiedział Zbranka.

"Archeolodzy na místo nastoupili hned po demolici původního areálu, který byl ve špatném stavu. Stejný výzkum se konal pod každou novou budovou. Vlněna je tak největší prozkoumanou plochou v Brně, jedná se o skoro 30 tisíc metrů čtverečních."
 

Až do konce války tady vedle sebe fungovaly tři nebo čtyři továrny patřící různým vlastníkům. Na tym obszarze znajdują się również znane i cenione podnośniki Vlněna. Ještě z doby o pár let starší ale pochází jedno velké překvapení, na které tady výzkumníci narazili. Jen pár desítek metrů od dnešní silnice se v zemi objevily dva rozsáhlé protiletecké kryty zbudované někdy v roce 1944. "U nich už je běžné, že dokumentace chybí, dodnes netušíme, kde se všechny nacházely, a kdykoliv na nás může vyskočit další. Doteď se jich v Brně zadokumentovalo 16, tyto jsou tedy 17. a 18.", říká Zbranek, když pod kulatou klenbu jednoho z nich vchází.

Oba krytyczne se od sebe liší, jeden je rovný a druhý, podle všeho bezpečnější, klikatý. U vstupu je patrné značení římskou číslicí i dvojice vchodů - jeden schodišťový a druhý v podobě rampy pro snos nosítek s raněnými.

Možná trochu paradoxní je, že obrovské množství betonu, které se sem nalilo, sloužilo jen pár měsíců. Lidé tunely zasypali sutí zbylou po bombardování hned po konci války, a tím kryty zanikly. "V ten moment panovala obrovská euforie, kterou si dnes neumíme představit, nikdo si nepřipouštěl, že by kryty ještě měly využití," líčí Zbranek, jak vznikla další historická vrstva, kterou teď s kolegy odhaluje a dokumentuje. Všechno, co archeologové najdou, se podrobně fotí a popisuje. Vznikla už spousta fotek z dronů a dělat se budou i 3D modely.

 

 

Galeria

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €16.04 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania