Proměna Zetoru: odradzają się motory Luftwaffe, a potraviny Moravu

#brno #ctp #brnoregion

Léta to chátrající brownfield, nevyužívaná plocha zatížená znečištěním nebezpečnými látkami. Až do července roku 2019, kdy velkou část pozemků v areálu slavného brněnského Zetoru koupil developer CTP a začal dávat asi 15 hektarům půdy znovu smysluplné využití. W związku z tym, że w Brnie i w największych supermarketach online Rohlík.cz nie ma już żadnych klientów, którzy w starym otoczeniu mogliby kupić coś dla siebie.

 

Kdo znal lokalitu před lety, kdy se tady ještě ve velkém vyráběly traktory, a přijede sem dnes, nepoznal by ji. Část původních výrobních objektů, pro které už nebylo využití, je srovnaná se zemí. W tym samym czasie powstało nowe studio České televize, a w tym samym czasie powstało nowe studio CTP.

 

"W czerwcu 2019 r. będziemy mieli do czynienia z 11,5 hektarami holenderskich pozemków, z których bylyby odstraněny předchozí stavby a také sanovány ekologické zátěže, což bylo předmětem dohody s předchozím majitelem. Sami musieliśmy postarać się o to, by nie było żadnych problemów", mówi Pavel Blažek, business developer CTP. Co to jest celkem jednoduše řekne, to je finančně a produkčně náročný úkol na měsíce.

 

Všechno pryč. I to, co není vidět

 

Výrobní areál Zetoru vznikl během druhé světové války na zelené louce, tehdy se se nacházela továrna na letecké motory pro Luftwaffe. W związku z tym, że w maksymalnym stopniu wykorzystywano bombardowania lotnicze, w dużej mierze wykorzystywano do tego celu lotnictwo bombowe, które z kolei było w stanie zapewnić bezpieczeństwo, jak to miało miejsce w przypadku aktywnych działań zbrojnych. W przypadku pozbycia się tych elementów, nie ma możliwości ich usunięcia. Léta těžkého průmyslu a výroby traktorů se se také podepsala na složení půdy, do které se dostaly ropné látky a chrom. O odstranění znečištění (dodnes se tady dělají kontrolní sondy) a starých budov se postaral ještě původní majitel, Zetor a. s. Na CTP zůstaly podzemní stavby. "Pro charakter výstavby, jak jsme tady plánovali, jsme staré základy nemohli využít. Všechno, co było pod zemí, muselo pryč. Všechny ty velkorysé základy, bunkry civilní obrany nebo kolektory dimenzované na starý areál jsme museli do posledního kousku vykopat, demontovat a všechno okolo vyčistit, přičemž na začátku jsme ani neměli přehled o tom, co všechno v podzemí najdeme, protože neexistovala dostatečná dokumentace," líčí Pavel Blažek náročnost renovace intenzivně využívaných historických průmyslových areálů.

 

W tym przypadku mamy do czynienia z zaawansowaną komplikacją (która nie jest przedmiotem zainteresowania, a jedynie prawdopodobną praktyką). Zetoru jest strategicznym graczem. Nachází se ještě relativně blízko městského centra, ne na úplné periferii, a navíc jsou blízko hustě obydlených Vinohrad a Líšně. To zajišťuje budoucím nájemníkům v nově rostoucích budovách potenciál velkého počtu pracovníků a jim na druhou stranu docela krátkou cestu do práce.

 

"Na začátku jsme ani neměli přehled, co všechno pod zemí je, chyběla dokumentace. Všechny ty velkorysé základy a bunkry civilní obrany pod zemí nebo kolektory dimenzované na starý areál jsme museli do posledního kousku vykopat, demontovat a všechno okolo vyčistit."
 

 

CTP w ciągu 15 hektarów zdejmie pozemki, co nie będzie miało wpływu na trywialne i polowe warunki panujące na obszarze Zetoru. W tym miejscu znajdują się także różne obiekty i zbyt duże skupiska ognia. Tak silna orientacja na průmysl jako před lety už ale tato část Brna nikdy nebude. "Z jednego ze starszych badań Brna wynika, że pola brunatne w większości zabiły aż 300 hektarów, a 70 procent jej mieszkańców spoczywa na prymusie. Nowy plan działania w tym zakresie, ponieważ w przemyśle buduje się aż 25 procent rozproszenia", poucza Blažek i dodaje dokládá i vlastní zkušeností. CTP pozemky kupovalo, do velké míry se počítalo s tím, že ve zdejších halách budou hlavně výrobní firmy. Jej wysoka wydajność jest bardzo wysoka. Častěji, než se původně čekalo, sem míří například podniky orientované na e-commerce.

 

W tym przypadku nie ma możliwości, aby było ich więcej. W związku z tym, że jest to jeden z najbardziej popularnych projektów na rynku czeskim, Rohlík.cz. Jest to centrum logistyczne i magazynowe, w którym znajdują się również duże powierzchnie magazynowe z dodatkowymi potęgami i dalszymi potęgami, które znajdują się w brneńskiej domenie, ale także w Ołomuńcu i Ostrawsku. Aktuálně už funguje na sto procent a pracuje tady asi dvě stě lidí. Dalszy rozwój jest możliwy tylko w przypadku, gdy w horyzoncie czasowym nie ma już żadnych przeszkód.

 

 

 

Galeria

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €16.36 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania