Proměna Zetoru: kdysi odsud odcházely motory pro Luftwaffe, dnes potraviny pro celou Moravu

#brno #ctp #brnoregion

Léta to byl chátrající brownfield, nevyužívaná plocha zatížená znečištěním nebezpečnými látkami. Až do července roku 2019, kdy velkou část pozemků v areálu slavného brněnského Zetoru koupil developer CTP a začal dávat asi 15 hektarům půdy znovu smysluplné využití. Dnes už odsud vyjíždí nakrmit rodiny v Brně i jiných městech kurýři online supermarketu Rohlík.cz a chystají se zde prostory pro další klienty, kteří ve staronovém areálu dají práci stovkám lidí.

 

Kdo znal lokalitu před lety, kdy se tady ještě ve velkém vyráběly traktory, a přijede sem dnes, nepoznal by ji. Část původních výrobních objektů, pro které už nebylo využití, je srovnaná se zemí. Před pár lety tady vyrostlo nové studio České televize a dnes už je hotovo nebo před dokončením hned pět budov v rukou developera CTP.

 

"V červenci roku 2019 jsme koupili nejdřív 11,5 hektaru holých pozemků, ze kterých byly odstraněny předchozí stavby a také sanovány ekologické zátěže, což bylo předmětem dohody s předchozím majitelem. Sami jsme se pak museli postarat o likvidaci podzemních staveb"," naznačuje Pavel Blažek, business developer CTP. Co se celkem jednoduše řekne, to je finančně a produkčně náročný úkol na měsíce.

 

Všechno pryč. I to, co není vidět

 

Výrobní areál Zetoru vznikl během druhé světové války na zelené louce, tehdy se tady nacházela továrna na letecké motory pro Luftwaffe. Protože dílny měly v maximální možné míře odolat případnému bombardování, měly opravdu bytelné základy, které odpovídaly těm, jaké se budují v seizmicky aktivních zónách. Pro pozdější předělávání areálu to ovšem nebyla dobrá zpráva. Léta těžkého průmyslu a výroby traktorů se také podepsala na složení půdy, do které se dostaly ropné látky a chrom. O odstranění znečištění (dodnes se tady dělají kontrolní sondy) a starých budov se postaral ještě původní majitel, Zetor a. s. Na CTP zůstaly podzemní stavby. "Pro charakter výstavby, jaký jsme tady plánovali, jsme staré základy nemohli využít. Všechno, co bylo pod zemí, muselo pryč. Všechny ty velkorysé základy, bunkry civilní obrany nebo kolektory dimenzované na starý areál jsme museli do posledního kouskukopat vykukopat, demontovat a všechno okolo vyčistit, přičemž na začátku jsme ani neměli přehled o tom, co všechno v podzemí najdeme, protože neexistovala dostatečná dokumentace," líčí Pavel Blažek náročnost renovace intenzivně využívaných historických průmyslových areálů.

 

V případě tohoto to přes všechny komplikace (přičemž některé se objevily až při probíhajících pracích) stálo za to. Někdejší pozemky Zetoru mají strategickou polohu. Nachází se ještě relativně blízko městského centra, ne na úplné periferii, a navíc jsou blízko hustě obydlených Vinohrad a Líšně. To zajišťuje budoucím nájemníkům v nově rostoucích budovách potenciál velkého počtu pracovníků a jim na druhou stranu docela krátkou cestu do práce.

 

"Na začátku jsme ani ani neměli přehled, co všechno pod zemí je, chyběla dokumentace. Všechny ty velkorysé základy a bunkry civilní obrany pod zemí nebo kolektory dimenzované na starý areál jsme museli do posledního kouskuku vykopat, demontovat a všechno okolo vyčistit."
 

 

CTP má dnes v rukou asi 15 hektarů zdejších pozemků, což je něco mezi třetinou a polovinou velkého původního areálu Zetoru. V části se ještě pořád vyrábějí traktory a zbytek vlastní skupina menších jednotlivých firem. Tak silně orientovaná na průmysl jako před lety už ale tato část Brna nikdy nebude. "Z jedné ze starších studií Brna vyplynulo, že brownfieldy ve městě zabíraly asi 300 hektarů půdy, přičemž až 70 procent jejich využití spočívalo v průmyslu. Nový územní plán počítá s tím, že průmyslových bude do budoucna jen asi 25 procent této rozlohy," poukazuje Blažek a výhled města dokládá i vlastní zkušeností. Když CTP pozemky kupovalo, do velké míry se počítalo s tím, že ve zdejších halách budou hlavně výrobní firmy. Jejich poptávka tomu ale nakonec neodpovídá. Častěji, než se původně čekalo, sem míří například podniky orientované na e-commerce.

 

Pro fyzické důkazy není ani třeba chodit daleko nebo čekat. Hned první z osmi plánovaných objektů, který na místě vyrostl, zabrala jedna z nejúspěšnějších českých firem posledních let, společnost Rohlík.cz. Má tady logistické centrum a sklady, odkud denně vyráží stovky kurýrů se zásobami potravin a dalšími potřebami nejen do brněnských domácností, ale i těch na Olomoucku a Ostravsku. Aktuálně už funguje na sto procent a pracuje tady asi dvě stě lidí. Další čtyři nájemci by měli zahájit svůj provoz v horizontu dvou až třech měsíců.

 

 

 

Galerie

Înscrieți-vă la newsletter-ul nostru

  Rămâneți la curent cu cele mai recente evoluții ale CTP, cu informații despre industrie și cu oferte exclusive, înscriindu-vă la newsletter-ul nostru. Alăturați-vă comunității noastre și faceți parte din viitorul sectorului imobiliar industrial.

  Găsitor de proprietăți

  Proprietăți recomandate Vezi toate proprietățile

  Săgeată CTP NV €16.42 Icoana CTP GĂSIȚI PROPRIETATEASăgeată cerc CTP AR a ieșit

  Contact comercial

  Ivan Pastier

  Adresa parcului

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slovacia

  Obțineți oferta

   Cerințe