CTP: Nie ma mowy o budowaniu, ale o tym, co się w nich dzieje.

Społeczność # #ctp

Jan Hübner nastoupil v roce 2004 čerstvě po škole do CTP, mluvil tehdy jako jeden z mála stavebních inženýrů anglicky a pustil se do budování projektů v západních Čechách. Firma tehdy měla obrovskou energii, z původních 15 zaměstnanců rychle rostla. "Byla to šílená doba, najezdil jsem 8000 kilometrů měsíčně. W tym mieście znajduje się wiele centrów w Humpolci oraz pozemky i hale w Modřicích, z których minimalna część jest realizowana przez CTP, a nie przez CTP", powiedział Hübner, dyrektor naczelny CTP, który powiedział, że jest to bardzo ważne dla CTP. Posledních 13 let působil jinde, mimo jiné na vysokých pozicích v Polsku a Maďarsku. Po diskuzi s majitelem CTP Remonem Vosem se ovšem v zimě vrátil.

"Dohodli jsme se, že by byl rád, pokud mu pomůžu ještě více zefektivnit fungování firmy v době pro stavebnictví tak složité," říká Hübner, který z CTP odcházel v březnu 2009. Nejdřív pracoval "na sebe" a pak nastoupil jako projektový manažer HB Reavis v Praze. Pomáhal tam zavádět "zelenou" certifikaci BREEAM na administrativním projektu w Praze. "Co to za natolik, że společnost zavedla jako plošný standard. W przeszłości HB Reavis nabrało chęci do pracy. W czerwcu 2012 r. w Polsce powstało już ponad 15 zamierzeń," powiedział Muž, który nie ma nic wspólnego z projektami realizowanymi w Polsce i na Mazowszu, a także z tym, co dzieje się w CTP.

 

V HB Reavis to polska firma z dalszą ekspansją. To už jste z CTP dobře znal, že?

Ano, taky jsem si to říkal. Převzal jsem stavební divizi, která měla pět zaměstnanců. Neexistovalo oddělení nákupu nebo skupina, která by realizovala nájemní prostory, protože tehdy jsme teprve tvořili strukturu. Když jsem do Polska přicházel, kupovali jsme tam druhý projekt a během tří čtyř let jsme se stali největším developerem kanceláří ve Varšavě. Celá polská skupina narostla na 170 lidí a moje z těch pěti na zhruba padesát. A ten růst jsme ustáli, v roce 2016 jsme dostali cenu pro nejlepšího zaměstnavatele v Polsku na základě hodnocení vlastních zaměstnanců. Toho si opravdu považuji. W Warszawie powstają nowe budżety administracyjne, w tym nowe budżety Unii Europejskiej. My se tady v Česku Polákům trochu smějeme, ale to, jak funguje tamější byznys, je úplně jiná třída. Mám k nim velkou úctu, jsou to skvělí obchodníci. Mój jest taki, że jak nie ma już gotowych produktów, a większość z nich nie ma wartości, ale nie ma już gotowych produktów, a ja nie mam wartości, tak nie mam wartości. Nie ma tu mowy o żadnych dodatkach.

 

W jakim momencie do CTP należy smysl?

W 2020 r. byla rodina ucestovaná, protože se mnou po Varšavě byla i v Budapešti, a chtěli jsme se vrátit domů. Chvilku jsem fungoval v Brně a pak jsem si dal na LinkedIn, že hledám novou výzvu. A zavolal mi Remon Vos, majitel CTP, že by potřeboval někoho s mými zkušenostmi a že hledá někoho, kdo má zkušenost s růstovým managementem - lepší vedení processů, nastavení systémů, větší fokus na lidi. Přesně věci, kterým jsem se posledních několik let věnoval. A přesně to, co mě i lákalo. A co jest bude povídat, když vám zavolá člověk tohoto formátu, pohladí to.

 

"My se tady v Česku Polákům trochu smějeme, ale to, jak funguje tamější byznys, je úplně jiná třída. Mám k nim velkou úctu, jsou to skvělí obchodníci."
 

 

To troska o to, aby zarządzanie procesami i HR nie pozostawało bezczynne.

To je pravda, já už léta nejsem stavař. Jsem člověk, který tvoří systémy, aby stavaři mohli fungovat. To nie jest tom, w którym znajduje się barak, ale koncepcja. Pokud mluvím například o Vlněně, je třeba přemýšlet nad tím, jak budou lidé časem interagovat v daném prostoru, jak a kolik bude zeleně, jak uspořádáme retail a co všechno by v areálech mělo být, aby se tady lidem žilo a pracovalo dobře. Jest to bardzo dobry sposób na budowanie i zaciskanie, jest to bardzo trudne. Není to jen o stavařině, ale i o jejím vlivu na okolí. Budujemy týmy, które to udělają, i zajišťuju, aby spolu komunikovaly.

 

Týká se to jenom českého trhu, nebo i zahraničních?

Zatím pouze českého, ale ten je z našich 7 zemí, kde působíme, největší. Są to wewnętrzne skupiska, które mają za zadanie usystematyzować to, jak u nas funkcjonują procesy od zakupu pozemků přes povolení až po výstavbu a předání staveb do správy. W ten sposób można napotkać jednotlivými trhy. Może się zdarzyć, że system i dane konzystencjalne zostaną usunięte, a system nie będzie w stanie tego zrobić. Zrób duży obraz, a w niektórych przypadkach rozpracuj szczegóły. Są to jednak tylko przykłady, które w niektórych miejscach są bardzo popularne, ale nie są to tylko przykłady. Znovu, Češi se smějí, ale v Polsku je na daleko vyšší úrovni. Je to dáno tím, že tam má zodpovědnost jeden člověk, hlavní stavbyvedoucí. Pokud se něco stane, jde policie za ním. Když se totéž řeší v Česku, existují tu různí koordinátoři, do smluv se dá napsat, že to je zodpovědnost jednotlivých firem, a hůře se určuje odpovědnost.

 

Zmínil jste "zelenou" certifikaci BREEAM. Jak to wygląda w praktyce?

Moja firma zajmuje się certyfikacją w różnych budynkach, jest to specyficzny system, który może być wykorzystywany w gorących budynkach. Naše portfolio jest certyfikowane w systemie BREEAM "in use", w nowszych budynkach może być aktualizowane do nowego standardu. W przypadku niektórych budynków jest to bardzo specyficzne.

 

Warto zauważyć, że w kontekście problematyki ESG (kryteria udanych inwestycji, poz. red.) najistotniejsze są certyfikaty narosłe na hodnotě.

Ano, BREEAM je z pohledu ESG velmi hodnotný, ale ESG je daleko širší téma, které mimo zelené a environmentální otázky zahrnuje i sociální otázky nebo vztahy se samosprávami a uživateli objektů a komunitami. Například u kancelářských budov je jeden z požadavků neustále informovat sousedy o změnách v areálech, co a jak se bude dít, jestli nemají výhrady vůči našim aktivitám a podobě. Jest to dobry partner. Uvědomujeme si, jak moc je tento typ komunikace důležitý - s úřady, politiky, běžnými lidmi, protože ve finále se můžeme snažit, jak chceme, ale pokud půjdeme proti jejich zájmům, nebudou nás na místě chtít. Naše snaha je dostat se do stavu, kdy oni vědí, co děláme a nejlépe ještě do toho, že z toho mají obce prospěch. Když jsme v roce 2005 přišli do Boru u Tachova, byl tam starostou bývalý komunista, který pozici zastával 25 let, a říkal nám: "Dívejte, já si uvědomuju, že pokud tady průmyslová zóna nevznikne, odejdou mi odsud lidi a město skončí. Já chci, aby vznikla, ale bavme se o tom, aby to negativně neovlivňovalo život v obci. Chci následně postavit rodinné domy, aby se sem nastěhovali noví lidé, aby sem firmy přestěhovaly svá sídla, my z toho jako obec měli peníze nebo aby lidé zkrátka neutíkali do Německa nebo do Plzně." To je za mě ideální přístup. Dojednávání nám na začátku zabírá 90 procent práce. Není to jen o tom, že si pro svoje stavby bereme pozemky, musíme také recipročně něco dávat.

 

Jak zmienić standard halowych obiektów od začátku vašeho působení ve firmě?

System staveb je podobný, hodně se ale mění nakládání s energiemi. Budowy mają na celu izolację, rozwój technologii led, technologii produkcji, rekuperacji, aby spotřebovaly méně energii. Po wejściu na rynek nowych nizozemskich kolegów, nie ma już miejsca na żadne inne obiekty, które nie byłyby w stanie sprostać wymaganiom prostowników. Ale jeśli chodzi o finanse, to w tym przypadku nie ma mowy o 3,5 czy 6 euro za metr kwadratowy, a w Nizozemie jest o tym głośno, bo tam jest o tym głośno. My soupeříme s konkurencí tady v Česku i s okolními zeměmi, hlavně Polskem a Maďarskem.

 

"Uvědomujeme si, jak moc je komunikace s úřady, politiky a běžnými lidmi důležitá. Protože ve finále se můžeme snažit, jak chceme, ale pokud půjdeme proti jejich zájmům, nebudou nás na místě chtít."
 

 

To velké téma je ale hospodaření s energiemi, že?

Určitě, všichni se budou zajímat víc o spotřebu, kolik se průměrně platí za energie na metr čtvereční. W ten sposób można uzyskać wyższą lub niższą cenę energii, a to oznacza, że będzie ona wyższa. W związku z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z tym, że trzeba się z tym pogodzić. Jak tylko uzyskamy certyfikat BREEAM, możemy się cieszyć, że nie musimy się martwić, obsahuje i lepsza jakość budowania po stronie energetycznej. Niewielki ogień, w którym można się dopatrzyć wielu szczegółów, będzie miał duże znaczenie. W tym duchu nie ma żadnych "zelenych" polityk - m.in. BREEAM, ok, dobře, dál.

 

Obecně, pro stavební byznys teď není jednoduchá doba. Důsledky covidu, narušená logistika, nedostatek materiálů, inflace. Jak to zrobić?

Třetinu svého času teď trávíme tím, že sháníme materiál a řešíme rostoucí náklady v podstatě na všem. Když se bavím přímo o Česku, tak ocel na betonářské výztuže se zvedla o 100 procent. To sama cena górniczego vaty, betonu nebo asfaltu. Svět je bohužel tak provázaný, že problémy na jedné straně vytvoří za čas problémy na straně jiné. A jeśli chodzi o producentów, którzy siedzą na ławce, to nie ma wątpliwości, że ich produkcja jest daleko idąca. W tomie znajduje się wiele miejsc parkingowych. Z tego powodu sytuacja w wielu firmach jest bardzo trudna. My jsme trochu v jiné pozici, protože pronajímáme čtyři miliony metrů čtverečních, takže máme volné peníze pro to, abychom dál stavěli. Ale tak naprawdę, jeśli chodzi o pracę i pakowanie, nie ma żadnych problemów, nie ma żadnych kupców, którzy zaplanowaliby zvýšenou cenu. Nie ma już żadnych problemów.

 

Zastanawiasz się, czy CTP jest w stanie pozbyć się tego problemu?

Česko má výhodu kvalitní dopravní sítě, lidí, strategického umístění uprostřed Evropy, takže poptávka bude vždy. Jak to się mówi, nie ma nic lepszego niż prostytucja online. Uważa się, że w Internecie nie ma zbyt wielu klientów, a to oznacza, że jest ich o wiele za dużo. Jak to jest, jak to jest za dużo. Nie ma nic lepszego niż dopłata. Například jeden z našich klientów, firma rozvážející jídlo, uvažuje, že by do pár let chtěla mít všechna auta na elektrický pohon. Pro to budou potřebovat energii, což pro nás může znamenat příležitost pro výstavbu fotovoltaických elektráren na střechách a úložišť energii, kterou jim budeme prodávat. Nie, to nie jest jednoduchowe, ale na druhou stranu mě moc baví, kam a jak se posouváme.

 

 

 

Galeria

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €15.26 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania