SAP v Brně tvoří navigátora pro udržitelný chod firem. Podílet se na tom můžete i vy

#spielberk #brno #ctp #brnRegion

Udržitelnost. Slovo, které se s utichající pandemií znovu vrací do slovníku a debat politiků i zástupců firem a veřejné sféry. Jak to udělat, aby měla lidská činnost méně negativní dopad na život na planetě? Je lepší, když bude každý používat bambusový kartáček na zuby, nebo když nevzlétne pár letadel na trase Evropa - jižní Asie? Zjistit, co má skutečně smysl, není jednoduché. Zvlášť v komplexním životě velkých mezinárodních firem. Proto k tomu teď světový výrobce podnikového softwaru SAP vytváří pomůcku. Z velké části v Brně, v areálu office centra Spielberk. A teď navíc nabírá další zaměstnance, kteří se nejen na tomhle projektu s velkým přesahem, budou moct podílet.

"Když je řeč o udržitelnosti, lidé ji často redukují jen na dopad na životní prostředí. Jenže tohle vidění je příliš úzké. Ona se přece promítá do všeho - do práce s lidskými zdroji, do udržitelnosti zisku. Je to daleko, daleko širší téma, než co nás na první dobrou napadne," líčí zapáleně Daniel Grbin, který v brněnské pobočce SAPu pracuje na pozici development manager. Právě jeho tým tady má na starost projekt, který pomůže firmám nastavit si svoji vlastní cestu k udržitelnému fungování.
Dnes jeho tým pracuje v jedenácti lidech. Do pár měsíců jich ale dalších dvacet přibude. O tom ale až za chvilku.

 

Kontrolní věž

SAP je dlouhodobě světovou jedničkou v oblasti plánování podnikových zdrojů. Software, který si od něj firmy kupují, už dnes využívá umělou inteligenci, strojové učení a pokročilé analytiky, které umožňují nejen monitorovat aktuální stav, ale také navrhovat řešení pro lepší a efektivnější chod firmy a dělat všechno, co jde, pro digitální transformaci. Brněnská pobočka existuje od roku 1995 a od roku 2016 je důležitou součástí celosvětové sítě vývojových laboratoří SAP Labs. Zdejší experti se zabývají vývojem aplikací pro oblast financí, podporou a lokalizací produktů a teď taky projectm s názvem Sustainability Control Tower, tedy něčím, co si lze opravdu představit jako řídicí věž, která bude pomáhat stanovit, kudy "šetrné" aktivity navigovat.

 

"Když je řeč o udržitelnosti, lidé ji často redukují jen na dopad na životní prostředí. Jenže tohle vidění je příliš úzké."
 

 

"Dnes už je všem velkým firmám jasné, že téma udržitelnost nejde ignorovat. Z něčeho, co bylo vnímáno jako nepříjemná regulace, je dnes velká byznysová příležitost, která je lákavá pro investory, podniky, dodavatele, zaměstnance i společnost jako celek," podotýká Daniel a doplňuje jedno astronomické číslo: Podle studie Organizace spojených národů bude nutné do roku 2030 vynaložit odhadem 90 bilionů dolarů do infrastruktury spojené s udržitelným rozvojem. A právě teď se hraje o to, jak přesně využít tyto peníze co nejefektivněji.

 

21 parametrů

Odborníci Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) už před časem stanovili 21 ukazatelů, které je nutné v tématu udržitelnost monitorovat. Pro některé z nich už firmy data pečlivě sbírají a monitorují, jiné hlídají nekoncepčně a třeba je ani nemají v databázích, další nesbírají vůbec. "První věc je mít informace - nejen o pohybu peněz, nákladech a výnosech, ale i o personalistice, dodávkách zásob, parametrech, jejich původu a způsobu přepravy. V SAPu teď pracujeme na řešeních v oblasti udržitelnosti v několika týmech v různých zemích. Naši kolegové v zahraničí vytvářejí nástroje pro to, aby bylo možné všechno potřebné monitorovat - aby bylo pro zaměstnance ve firmách jednoduché tyhle parametry sledovat a měli je kam zadat. My v Brně vytváříme nástroj, který všechno komplexně vyhodnotí, zanalyzuje, podá zprávu a také umožní navrhnout, jak postupovat dál, aby se firma mohla zlepšovat," vysvětluje Daniel v několika slovech něco, co ale vyžaduje spoustu práce a přemýšlení.

 

"Z něčeho, co bylo vnímáno jako nepříjemná regulace, je dnes velká byznysová příležitost, která je lákavá pro investory, podniky, dodavatele, zaměstnance i společnost jako celek."
 

 

Jeden Parameter, der sich auf eine bestimmte Art und Weise auswirkt, kann man nicht einfach ignorieren, indem man ihn in der Nähe des Bauernhofs anbringt, sondern man kann ihn auch in der Nähe der Zellen des Ökosystems anbringen. Cílem proto je hledat nejen cesty, které vedou například k nižší ekologické stopě, ale cesty, po kterých zvládne firma jít dlouhodobě a přitom být zisková. "Všechny firmy jsou v zásadě v módu, že v tomto ohledu chtějí jít příkladem. Když ale stojí na začátku, nevědí, ze které strany se do toho pustit, nebo jak to dělat opravdu komplexně," přibližuje svoji zkušenost Daniel.

Zároveň tím vysvětluje, proč se do tak velkého úkolu pustila právě firma SAP. Z dat společnosti vychází, že 77 procent světových byznysových transakcí týkajících se tržeb probíhá nějakou formou právě přes systémy SAPu. Když tedy systém pro hodnocení parametrů udržitelnosti vymyslí právě oni, bude to mít dopad na ohromné množství subjektů. "Řada našich zákazníků musí z principu zveřejňovat auditovatelné údaje a firmy se potom porovnávají mezi sebou. Funkční nástroj by umožnil ohromnou vzájemnou inspiraci," líčí firemní vizi Daniel.

Vizi, pro jejíž naplnění ale potřebuje pomoc. Právě proto teď přední výrobce podnikového softwaru hledá nové kolegy na dvacet pracovních pozic od IT datových specialistů až po konzultanty. Lákadlem by pro ně mělo být už jen to, že budou pracovat na něčem, co bude časem ovlivňovat chod většiny firem a umožní jim fungovat udržitelněji.

Daniel Grbin
Daniel Grbin

 

Galerie

Melden Sie sich für unseren Newsletter an

  Bleiben Sie auf dem Laufenden über die neuesten Entwicklungen, Brancheneinblicke und exklusiven Angebote von CTP, indem Sie sich für unseren Newsletter anmelden. Treten Sie unserer Gemeinschaft bei und seien Sie Teil der Zukunft von Industrieimmobilien.

  Immobilien-Finder

  Ausgewählte Eigenschaften Alle Eigenschaften anzeigen

  Pfeil CTP NV €16.32 CTP-Symbol FINDEN SIE EIGENTUMKreis-Pfeil CTP AR ist raus

  Kommerzieller Kontakt

  Ivan Pastier

  Park-Adresse

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slowakei

  Angebot erhalten

   Anforderungen