Bez spolupráce to nejde. CTP podpořilo vznik městských ateliérů a zkušeben

#Gemeinschaft #ctp #brnRegion #Brno Lisen

Entwicklung je proces. Něco vymyslíte, naprojektujete a čekáte na stavební povolení nebo materiál. A mezitím je místo projektu prázdné, nebo na něm stará budova, která čeká na opravu nebo demolici. To druhé se stalo v CTParku v brněnské Líšni, kde jed z největších český developerů postupně kultivuje bývalý brownfield. Jedna z budov, kde dřív sídlila administrativa, půjde v roce 2026 k zemi. Do té doby se ale firma dohodla s městem Brnem, že ji budou moct využívat zástupci nezávislé kultury, kteří nemají ve městě kde tvořit a zkoušet. Zrodily se tak městské zkušebny a ateliéry ZET9.

"V místech, kde působíme, se v rámci společenské odpovědnosti snažíme aktivně komunikovat s místními samosprávami a podporovat lokální záměry. Do projektu vybudování ateliérů a zkušeben jsme se zapojili tak, že jsme dali k dispozici prostory, a díky našemu profesnímu zaměření se podařilo rychle zprovoznit i všechny inženýrské sítě včetně připojení na vytápění ze SAKO Brno. Budovu jsme díky tomu dokázali připravit během tří měsíců," říká Michal Dospěl, Regional Construction Director CTP. Zástupci města za ním původně přišli s prosbou o pronájem stavebních buněk. Nakonec je z toho ale celá jedna budova v areálu bývalého Zetoru, kam už dnes díky rozvoji areálu dojíždí pohodlně i MHD, takže o to atraktivnější místo je.

"O prostory je velký zájem. Jen na první prohlídku budovy přišlo na 40 umělců různých profesí, od grafiků, fotografů, architektů, designerů až po nejrůznější hudebníky."
 

Z pozice developera se on a jeho kolegové postarali o kompletní zázemí. Samotné rozdělení prostor umělcům a provoz má na starost TIC Brno. První umělci by tady měli začít v průběhu léta. O prostory je ale už teď velký zájem. "Jen na první prohlídku budovy přišlo na 40 umělců různých profesí, od grafiků, fotografů, architektů, designerů až po nejrůznější hudebníky. Žádosti o prostory si mohou podávat do 4. srpna," říká Hana Bánovská, mluvčí TIC Brno. K atraktivitě místa přispívá i to, že v bezprostředním okolí není bytová zástavba, takže tady umělecká tvorba ani akce nikoho nebudou rušit.

Zázemí pro bezdomovce, milovníky umění i žáby

Společný projekt městských zkušeben a ateliérů není jediný, kterým CTP prorůstá do života města. Není první a rozhodně nebude ani poslední. Když začala covidová pandemie, poskytl developer městu stavební buňky v hodnotě 2,5 milionů korun, ve kterých vyrostlo nejdřív záchytné centrum pro nemocné lidi bez domova a dnes je z něj kontaktní centrum pro lidi ohrožené závislostí.  

Úplně jiný charakter má projekt napojený na byznys park Ponávka na hranici městské části Komárov. CTP tam za korunu a na 30 let poskytlo pozemky, kde roste celý nový park, a tvoří tak odpočinkovou zónu mezi kancelářským a obchodním areálem a bytovými domy. A ještě jiný příběh firma píše v areálu Černovických teras. "Stavíme tam halu, přičemž jsme objevili vzácné ropuchy zelené. V zájmu zachování tohoto druhu jsme ve spolupráci s krajskými ekology vymysleli, že vytvoříme jezírko, kam jsme je přestěhovali, aby mohly normálně žít dál. Významnou měrou nám přitom pomáhá městská část Brno-Černovice, která poskytla pozemek a stará se o doplnění vody," dává další příklad Michal Dospěl.

Jiná novinka se teprve chystá v centru města. CTP tady spravuje areál bývalého brownfieldu Vlněna, který celý zrenovovala. V zadní části zbývají budovy kotelny a trafostanice, které měly jít brzy k zemi kvůli stavbě nové městské třídy. Ta se teď ale kvůli měnící se ekonomické situaci města odkládá, a tak se nabízí využít prostory ještě jinak, dokud je to možné. "V tomto místě zkušebny být nemůžou, rušili bychom okolní obyvatele, ale přemýšlíme například nad možností galerie nebo jiných výstavních prostor", naznačuje Michal Dospěl, že i tak bude pro umění prostoru čím dál víc. A nejen pro ně.

"Celé naše podnikání stojí na vztazích a propojení. Tím, že si budovy necháváme ve svém vlastnictví a léta je provozujeme, chceme být i v souladu s okolím, ve kterém žijeme, a snažíme se pro to dělat co nejvíc", pojmenovává Dospěl něco, co je pojítkem všech projektů CTP. A má pro to hned další důkaz. S cílem dalšího rozvoje regionu a znalostní ekonomiky se chystá nový vědecko-technický park na Černovických terasách.

 

Melden Sie sich für unseren Newsletter an

  Bleiben Sie auf dem Laufenden über die neuesten Entwicklungen, Brancheneinblicke und exklusiven Angebote von CTP, indem Sie sich für unseren Newsletter anmelden. Treten Sie unserer Gemeinschaft bei und seien Sie Teil der Zukunft von Industrieimmobilien.

  Immobilien-Finder

  Ausgewählte Eigenschaften Alle Eigenschaften anzeigen

  Pfeil CTP NV €16.32 CTP-Symbol FINDEN SIE EIGENTUMKreis-Pfeil CTP AR ist raus

  Kommerzieller Kontakt

  Ivan Pastier

  Park-Adresse

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slowakei

  Angebot erhalten

   Anforderungen