Práce se mění. Víc analytiků, méně účetních, plánují v Deutsche Telekom Service Europe
Z byznys centra Spielberk se starají o chod řady firem spjatých se skupinou Deutsche Telekom po celém světě. A taky celou společnost chystají na práci budoucnosti, kde už nebude potřeba například tolik účetních, ale spíš lidí, kteří rozumí komplexním procesům a umějí analyszovat data. Řeč je o zaměstnancích Deutsche Telekom Service Europe (DTSE), kterých sídlí v kancelářích Spielberku asi 150 a slouží jako ukázkový příklad toho, jak rychle se posunuje fungování velkých mezinárodních firem.
Minulý rok slavili šest let existence brněnského hubu. Když se zrodil, jeho úkoly vypadaly jinak než dnes. "Zdejší pobočka se zakládala s jasným cílem být blíž k zákazníkům a využít prostředí. Brno je plné vysokých škol, mladých šikovných lidí a také je hodně mezinárodní. I když i tady cena práce roste, pořád tady cítíme velkou přidanou hodnotu," říká Marek Rešovský, generální ředitel DTSE pro Česko a Slovensko. Vede i pobočky v Bratislavě a v Košicích, takže má s čím srovnávat.
On a jeho kolegové v Brně tvoří dceřinou společnost telekomunikační skupiny Deutsche Telekom, které poskytují interní služby. Vyjma německé centrály tak pracují i pro český T-Mobile nebo jeho polskou, slovenskou či maďarskou obdobu. Tečou tudy kvanta čísel a dat, starají se hlavně o zpracovávání účetnictví a správu zakázek, což začíná obyčejnými fakturami, ale zahrnuje to i správu aktiv a rezerv nebo majetku. Firmy této velikosti pracují pro miliony fyzických i firemních zákazníků a disponují obrovským majetkem, o který je třeba se každodenně starat a řešit jeho pohyb.
Vývoj, který táhne
"Nepředstavujte si ale nic manuálního, velká část z toho už funguje automaticky. Začíná to strojovým načítám faktur a jejich zpracováním, všechno se děje online s čím dál menším využitím papíru, ale výhodou je naopak generování analytik a predikcí," vypočítává Rešovský a ukazuje tím směr, kterým se bude firma intenzivně ubírat do budoucna.
Brněnská pobočka postupně roste, čím dál větší roli v ní má zvětšující se AI a vývojářský tým, který pracuje na ještě vyšší úrovni digitalizace a automatizace. Jeho rolí je vymýšlet procesní vylepšení a implementovat nové technologie, které sníží množství repetitivní lidské práce a umožní zaměřit se víc na predikce a plánování, což pomůže růstu byznysu. "Jestli byl dřív naším typickým zaměstnancem účetní, do budoucna to budou procesní inženýři a datoví analytici. Lidé už nebudou muset podrobně prohlížet každou fakturu, ale půjde především o to, aby rozuměli korelacím a souvislostem a dokázali v nich číst. Budeme potřebovat ještě víc holistický pohled a celkové porozumění světu, ve kterém působíme," předestírá budoucnost Rešovský.
Všechno to jde podle jeho slov ruku v ruce s obrovským technologický vývojem, který právě telekomunikační firmy posunují ještě víc dopředu. Kde se dřív lidé spokojili s edge datovým přenosem, dnes vyžadují 5G. A také množství dat, která uživatelé konzumují a přenášejí, je proti době třeba před 15 lety enormní.
"Přidejte si k tomu všechny ty nové technologie, chat boty nebo AI. Žijeme v prostředí, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit a teď nás obklopuje každý den. V případě našeho oboru to s sebou přináší obrovské požadavky na infrastrukturu i na to, abychom s vývojem drželi krok," zdůrazňuje Rešovský, který počítá s postupným růstem brněnské pobočky a nabíráním dalšího know-how.
Na to se leckde ozývá, že růst není možný. Nejsou lidé. Manažer, který má pod sebou více než tisíc zaměstnanců, s tím ale nesouhlasí. "Chce to jen víc se přizpůsobovat změnám a demografii trhu. Celý ten vývoj, který sledujeme, je úžasný a další lidi k sobě přitáhne."
Marek RešovskýMelden Sie sich für unseren Newsletter an
Bleiben Sie auf dem Laufenden über die neuesten Entwicklungen, Brancheneinblicke und exklusiven Angebote von CTP, indem Sie sich für unseren Newsletter anmelden. Treten Sie unserer Gemeinschaft bei und seien Sie Teil der Zukunft von Industrieimmobilien.