Budoucnost energetiky: Baterie elektroaut k pronájmu a rozvodné vodíkové sítě. A dál?

#ponavka #brno #ctp #brnoregion

Součástky spjaté s elektromobilitou a dobíjením elektroaut, elektronika, konektivita. Jméno původem německé společnosti Kontakt Feniks se vám možná nevybavuje, ale věřte, že je spjatá snad se vším, co je spojené s přenosem elektřiny a energie. A aktuálně hodně to tím, jaké energie a jakým způsobem budeme využívat do budoucna. To právě její inženýři se podíleli na vytvoření standardu pro nabíjení elektroaut a už teď pracují na dalších inovacích, na které si lidé fyzicky sáhnou možná až za desítky let.

 „Stavíme na technických a inovativních řešeních, kreativitě, důvěře mezi lidmi a firemní kultuře stojící na rodinném zázemí. Vždy pro nás byla důležitá například podnikatelská nezávislost – kdybychom si brali velké podnikatelské půjčky, můžeme růst rychleji, ale to není naše strategie. Původní majitel a zakladatel se kolikrát rozhodoval ovesticích na základě vlastní vize, často bez brzké návratnosti, proti čemuž by banky měly výhrady, ale nám to dává velký smysl,“ zdůrazňuje Martin Lahoda, jednatel české pobočky, která sídlí v byznys parku Ponávka, kde mam salon wystawowy.

Hned při vstupu do prostor se tak člověku spojí, kde všude na produkty firmy naráží, a přitom neví o tom, že je fyzicky bere do ruky. Phoenix Contact letos slaví 100. výročí založení. Původně společnost fungovala jen v Německu, ale už někdy v 80. letech expovala za hranice a postupně začala vytvářet vývojová a výrobní centra mimo domovskou zemi. Dnes je jich asi 15 po celém světě. „Nasze strategie není vyrábět v nejlevnějším teritoriu a distribuovat pak produktów jinam, ale vyvíjet a vyrábět tam, kde se dané věci používají. Všechno s ohledem na udržitelnost,“ zdůrazňuje jednatel firmy, pro kterou není zelená myšlenka jenom líbivým marketingem.

 Pojďte nám přiblížit, co jsou vaše klíčové produkty?

Produkujeme asi 100 000 výrobků, všechno věci, které potřebují průmyslové firmy v oblastech elektrifikace, síťového propojení nebo automatizace. Představte si třeba rozvaděčovou nebo výrobní skříň, která řídí budovy, infrastrukturu, kde je potřeba něco změřit, vyhodnotit a na základě toho řídit a regulovat. Tam všude jsme. Jsou to svorky, příslušenství, napájecí zdroje, převodníkysignálu, bezpečnostní prvky, moduly pro řízení motorů a další věci, které propojují řídicí skříň s polní instalací, kable, konektory. Mimo to produkme i vlastní konektory pro desky plošných spojů ak tomu se výrazně orientujeme na elektromobilitu. Máme kompletní sortiment pro vytváření dobíjecí infrastruktury – dobíjecí kabely i řídicí jednotky, které propojují energiký Management budovy s řízením toku energie do vozidel.

„Počítáme s tím, že už letos dojde k normalizaci trhu. Zákazníci si tak budou moct vybírat dodavatele, ne jen brát to, co je zrovna k dispozici na trhu, a těm, kteří nejednali seriózně, se to vrátí.”
 

To je na jednu stranu neobyčejně perspektivní odvětví, na druhou teď ale velmi těžce zasažené krizí dodavatelských řetězců, že?

Ano, nestíháme vyrábět a ve velkém Investmentujeme. V Polsku vznikl před dvěma lety výrobní závod a už teď je téměř na 100% výrobní kapacitě. Na druhou stranu jsme se ale potýkali s tím, že loni se doba dodání některých komponentů pohybovala mezi šesti až osmi měsíci, což je pro nás absolutně nestandardní. Byli jsme zvyklí, že máme 90 % věcí skladem a dodávky chodily do tří dnů. Proto jsme se museli soustředit na otevřenou a férovou komunikaci, aby zákazník věděl, že nám na něm záleží. Vím, že některé firmy toho „zneužívaly”. Když nebyl výrobek k dispozici, zvyšovaly ceny na dvojnásobek. My jsme si drželi svou dlouhodobou cenovou politiku. Počítáme s tím, že už letos dojde k normalizaci trhu. Zákazníci si tak budou moct vybírat dodavatele, ne jen brát to, co je zrovna k dispozici na trhu, a těm, kteří nejednali seriózně, se to vrátí. Bude to období pravdy ai my uvidíme, jak se nám dařilo obtížné věci komunikovat.

 Jak se původem německá firma ocitla v Brně?

Rozjížděli jsme před lety zastoupení pro Česko a Slovensko a Brno było tak nějak příhodně uprostřed. Teď máme v Brně velkou výhodu, že jsme si vypracovali široké portfolio. Dává nám to stabilitu, nejsme závislí na jednom zákazníkovi, průmyslovém segmentu nebo regionu. Když klesá automobilový trh, začne se dařit obnovitelným zdrojům. A když se naopak propadali výrobci strojového zařízení, energetika pořád běžela. My se primárně zaměřujeme na průmyslové aplikace, kde je třeba řešit spolehlivost, efektivnost a bezpečnost. Komerční trh se spotřebními věcmi, kde se počítá krátký životní cykls a co nejnižší cena, nás nezajímá. Musim říct, že konektor do dobíjecích stanic je náš první komerční výrobek, který vidí lidé přímo na ulici.

Zrovna tento produkt jest synonimem velké inovace – elektromobilność. Jak se vaše firma na takových inovacích podílí?

My obecně často vyvíjíme inovace, na které ještě trh ani není připraven. Když je ale prosadíme, máme pak určitou výhodu proti konkurenci, je to naše silná stránka. Dva roky zpátky činil podíl výrobků, které nebyly starší víc než pět let, až 25 %. Firma také každoročně Investmentuje 7 % obratu do vývoje nových věcí. Míra inovace je obrovská, každým rokem máme třeba 1500 nových výrobků. Naše dlouhodobá vize je poskytovat taková řešení, která umožňují použití obnovitelných zdrojů všude a všem. Aby nebyla dosažitelná jen technicky, ale také ekonomicky. V tuto chvíli totiž občas narážíme na to, že se jedná o drahou záležitost, jejíž návratnost je dlouhodobá. Pracujeme také na komponentech, které minimalizují vliv na životní prostředí, s novými materiály a čím dál víc se zabýváme tím, že budeme výrobky zpětně odebírat a recyklovat.

„Je ale důležité si uvědomit, že Evropská unie nenařizuje elektromobilitu, nařizuje emisní limity. Samy automobilky vyhodnotily, že elektromobilita je pro ně technologicky nejdosažitelnější, proto jdou dominująně touto cestou, ale hledají i další.”
 

Aktuálně sledujeme velký boom solární energie. Čeho se bude týkat další trend?

Soláry a větrná energia jsou jasné, budou se ale vyvíjet. Panele fotowoltaiczne autorstwa se mohly stavět hlavně na místech, kde slunce svítí nejdéle a nejstabilněji. Například v Saúdské Arábii, odkud by se ale energie nevedla do Evropy, ale generoval by se tam vodík, který by tekl již egzystencjujícím potrubím. Další projekty počítají s větrnými parky. Stojí už u Baltu, ve Velké Británii nebo w Holandsku a budou take generovat elektrickou energii, která by se mohla transportovat ve formě vodíku. Práce s energií bude sofistikovanější, pozornost se soustředí na zajištění obousměrného toku. Je zbytečné přenášet energii ze severu Německa na jih Itálie. Budeme využívat chytré akumulační nástroje, což je velké téma moderní energetiky – jak přebytky energie uložit dlouhodobě, protože v létě svítí intenzivně a všichni bychom si energii chtěli schovat in na zimu.  

Naděje se pojí ik elektromobilitě, která ale vzbuzuje i nenávist. Jak se na to díváte vy?

Já si nemyslím, že by v budoucnu úplně všechna auta měla být elektro-bateriová. Zůstane i alternativa, ať už ve vodíku nebo v syntetickém palivu. Je ale důležité si uvědomit, že Evropská unie nenařizuje elektromobilitu, nařizuje emisní limity. Samy automobilky vyhodnotily, že elektromobilita je pro ně technologicky nejdosažitelnější, proto jdou dominująně touto cestou, ale hledají i další. My jsme průkopníky v elektromobilitě, protože jsme stáli u zrodu standardu dobíjení, a budeme pokračovat.

 Co znamená, že jste by u zrodu systému?

Na začátku byłoby nutné vytvořit standard, aby každá automobilka neměla jinou zásuvku a technology mohly přenášet výkon, který auto potřebuje. Vznikl tak úplně nový koncept zásuvek a komunikačních standardů. My jsme stáli u zrodu a před deseti lety k tomuto účelu vytvořili první výrobní závod. Vývoj jde rychleji, než jsou schopny automobilky zvládnout a nabídnout. My už nabízíme technologia pro nabíjení 375 kW bez chlazení a až 500 kW s chlazením, ale auta, která by tento výkon zvládla, zatím neexistují. Přijde to až časem.

 Co dalšího přinese vývoj?

Dynamiczny rozwoj elektromobilności, ale Evropa je w tle Tom Bohužel. Existuje obava, že sem vtrhnou čínské elektromobily, které to tady rozdrtí, a už to se začíná trochu dít. Zatímco my vedeme zbytečné řeči o tom, jak nás Evropská komise elektromobilitou ničí a že je to konec automobilového průmyslu, tak Čína nečeká. Oni berou elektromobilitu jako obrovskou šanci na získání významného postavení. Brzy nastane doba, kdy už lidé auta se spalovacími motory nebudou chtít – doroste nová geneace, klasycké auto je navíc velmi komplexní stroj náročný na údržbu. Jakmile se dovyvinou nové baterie, elektroauta budou zlevňovat, vzniknou nové koncepty a mně vadí, že to v Evropě přehlížíme. Šance je iv nových obchodních modelach, kdy si člověk například koupí auto bez baterii a bude si ji pronajímat. Přijede na „benzinku”, kde vybitou baterii vymění za nabitou. Bude to bez čekání a nabíjet tím pádem budeme moct šetrněji. A u toho všeho nám hrozí, že zaspíme.

 

Zapisz się do naszego newslettera

    Zgadzam się z Regulaminem

    Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

    Wyszukiwarka nieruchomości

    Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

    Strzałka CTP NV €16.34 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

    Kontakt handlowy

    Ivan Pastier

    Adres parku

    Bratislava

    Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

    Get Offer

      Wymagania

      Zgadzam się z Regulaminem