Vlněna skrývá zelený ostrov. Kávu si můžete dát "na střeše"

#vlnena #ctp #brnoregion

Schválně, jak vypadá vaše ideální pracovní prostředí? Designový nábytek? Denní světlo? Možnost vyrazit ven? A co třeba zeleň? V kancelářských parcích společnosti CTP a hlavně v tom nejnovějším, Vlněně, je právě to poslední něco, o čem se mluví ve všech ročních obdobích.

Se zeleným středem areálu, který je umístěný v centru města, a proto lemovaný silnicemi, se počítalo od začátku. Díky silnicím zvnějšku je areál dostupný a zeleň uvnitř mezi budovami ho zase dělá příjemným pro práci. "Pro dobrý pocit člověka je to důležité. Vezměte si, že si můžete kdykoliv vzít hrnek s kávou a sednout si ven mezi keře. Přitom se projdete, nadechnete. Investice do stromů, keřů a květin je investice, která se mnohonásobně vrátí," říká Tomáš Michálek, zahradník společnosti CTP, developera, který Vlněnu vlastní a provozuje. Jak to také může vypadat? Pojďte nahlédnout dovnitř.

První, na co vám asi padnou oči, jsou vyvýšené záhony, které jsou rozdělené jednotlivými chodníky. Při budování areálu představovaly právě ony velkou výzvu. Všechny dohromady totiž tvoří celou jednou rozsáhlou zelenou střechou - plocha kryje velké podzemní parkoviště, takže jednotlivé záhony jsou vlastně obřími květináči. Tvar jim dávají betonové obruby vytvořené tak, aby se na nich dalo sedět, a uvnitř je vždycky 40 až 60 centimetrů vysoká vrstva zeminy, ve které rostliny a keře rostou. Mimo obrub si ale návštěvník může sednout i na lavičky, a využít přitom zásuvky na dobíjení mobilního telefonu, které napájí solární energie.

 

"Záhony ve Vlněně klamou tělem. Ve skutečnosti je to zelená střecha podzemního parkoviště."
 

 

Jednotlivé zelené druhy se vybíraly na míru prostředí. Vlněna má totiž podle zahradníků poměrně specifické klima - povětří tady vytváří relativně vysokou vlhkost, k níž se občas přidává faktor prudkého větru. I tak ale vzniknul výběr rostlin a keřů, které nehrají barvami jenom teď na jaře, ale jsou seskládané tak, aby byla radost dívat se na ně po celý rok. Třeba i na podzim, kdy mají různobarevné listy, nebo v zimě, kdy na nich zůstávají plody netradičních tvarů.

Mimo záhonů si zaměstnanci firem ve Vlněně nebo i náhodní kolemjdoucí můžou odpočinout v blízkosti malého borovicového háje, na speciálně tvarovaných zelených svazích, které vytváří přírodní lehátka, nebo jen tak ležet v trávě. Až se otevře cowork Clubco, budou moct jeho návštěvníci pracovat kousek od vchodu do coworku přímo ve stínu stromů. A co už se také dodělává, to je venkovní hřiště, které bude obklopené dalšími zelenými plochami. Všechno dohromady navíc z výšky hlídají roje včel, které bydlí ve včelínech umístěných přímo na nejvyšší střeše areálu.

 

"Nájemce gastroprovozu si bude moct vlastní zeleninu pěstovat přímo na místě."
 

 

Kdo do areálu vejde z Přízové nebo Mlýnské ulice, nemůže minout kruhovou kovovou konstrukci, která slouží jako podpěra pro popínavé keře, a také záhony kolem. Za pár měsíců na nich začne dozrávat zelenina, kterou si zatím může vzít kdokoliv, kdo jde okolo. Postupem času by to ale mělo fungovat trochu jinak. "Zeleninové záhony leží za Bochnerovým palácem, kde máme nachystaný prostor pro gastronomické provozy. Počítáme s tím, že až až se podmínky uvolní, bude tam kavárna nebo restaurace, která bude moct záhony využívat pro pěstování vlastní zeleniny," přibližuje Tomáš Michálek vizi, která existuje od samého vzniku parku.

Obdobně se myslí na to, že keře a stromy na místo nestačí jenom vysadit. Ve Vlněně i v ostatních parcích CTP se o ně starají specializovaní zaměstnanci, kteří nejdřív vyberou pro místo vhodné druhy a pak sledují jejich vývoj, aby to neskončilo tak, že se jeden rok vysadí a druhý rok musí vytáhnout a nahradit jinými. Cíl totiž je budovat ve městech a mezi kancelářemi malé zelené ostrovy, ve kterých se lidem bude dobře pracovat nebo třeba i pořádat venkovní schůzky.

 

Galéria

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Maradjon naprakész a CTP legújabb fejlesztéseivel, iparági meglátásaival és exkluzív ajánlataival kapcsolatban, ha feliratkozik hírlevelünkre. Csatlakozzon közösségünkhöz, és legyen részese az ipari ingatlanok jövőjének.

Ingatlan kereső

Kiemelt ingatlanok Minden ingatlan megtekintése

Arrow CTP NV €16.04 CTP ikon INGATLAN KERESÉSEKör nyíl CTP AR kint van

Kereskedelmi kapcsolat

Ivan Pastier

Park címe

Bratislava

Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Szlovákia

Ajánlatot kap

    Követelmények