PKV chystají budovy na zelenější budoucnost

#közösség #vlnena #brno #ctp

V nestabilní době mezi první a druhou vlnou koronavirové pandemie se do nových kanceláří v byznys parku Vlněna stěhovali energetičtí specialisté, firma PKV. Zaměřují se na energetický management, audity a investiční projekty a zrovna teď cítí takový potenciál, že investují do růstu týmu i jeho zázemí. Důraz na energetickou šetrnost a menší uhlíkovou stopu bude podle nich čím dál větší, a tak bude častěji potřeba nechat si v tomto ohledu poradit.

Jiří Pech a Ondřej Vaněk, majitelé PKV, se znají od střední školy a s prvním společným podnikáním začínali už na vysoké. Tehdy kreslili projekty rodinných domů. Ukázalo se ale, že tento obor má spoustu problémů a oni se v něm nechtějí pohybovat. Pak se vrhli na zajišťování energetických průkazů domů, ale tohle podnikání jim pro změnu zhatily zákonné změny.

 
Jiří Pech, vzpomíná:

"Pamatuju si, jak nám lidé říkali, že musí být skvělé poskytovat něco, co je ze zákona potřeba. Jenže nebylo. Klienti zkrátka jen chtěli mít razítko a bylo jim jedno, v jaké kvalitě službu dostanou, hlavně ať je co nejlevnější. Jenže my jsme to chtěli dělat dobře."

 

O energetické průkazy budov se starají dodnes, tvoří ale už jen asi deset procent obratu společnosti.

 

Úspěch na třetí pokus

 

S obchodním partnerem tak znovu stáli před rozhodnutím, kam s podnikáním dál. Když už se v energetice pohybovali, vrhli se na energetické audity - ne jen hodnocení energetické stránky staveb, ale také navrhování řešení, jak by mohly po této stránce fungovat lépe. "Protože když už firma přijde s tím, že ji něco trápí, má většinou zájem problém vyřešit a udělat to co nejefektivněji. Ne si jen splnit povinnost," naznačuje Pech, v čem se s kolegy v nové sféře podnikání poučili.

Jejich každodenní práce vypadá třeba tak, že za nimi přijede majitel výrobního podniku, který v létě řeší, že je uvnitř příliš horko a rád by to vylepšil klimatizací.

 
Jiří Pech, popisuje klasický příklad:

"My tam přijdeme a zjistíme, že problém spočívá v tom, že stroje produkují příliš mnoho tepla. Lepší než umisťovat klimatizaci, která spotřebuje další energii, je to teplo jímat a nějak s ním dál pracovat."

 

Jiné vznikly v průběhu posledních měsíců, kdy si provozovatelé hotelů a dalších uzavřených budov uvědomili, jak moc energeticky náročný je jejich provoz, když se zrovna nevyužívají.

Na úpravy vedoucí k větší šetrnosti k životnímu prostředí a optimalizaci nákladů se vztahuje řada českých i evropských dotačních programů. PKV s vyřízením dotací ve velkém pomáhá.
Za posledních sedm let existence firmy se jejich služby rozvíjejí do čím dál širších směrů. Původně hodně spolupracovali se společností E.ON, která jim otevřela dveře do velkých výrobních závodů, kde se starali o energetické audity. Nejdřív šlo jenom o návrhy vylepšení a celý proces realizace se přesouval do dalších rukou. Dnes už si většinu PKV drží u sebe, aby se projekty nezasekávaly.

 

Zefektivnit staré a dobře nastavit nové

 

Jiří Pech, vypočítává:

"Uděláme analýzu, stanovíme energetického koordinátora, zajistíme žádost o dotaci i její čerpání. Děláme už i výběrová řízení s právníky podle pravidel veřejných zakázek, následně podotační servis a vyhodnocení nových opatření."

 
Mimochodem část z toho zpracovává jeho firma také pro CTP a Vlněnu, tedy prostory, kde teď nově sídlí. "Má to spoustu synergických efektů. Při výběru kanceláří pro nás byla důležitá filozofie CTP a energetický standard budov. Naopak pro nás je pěkná reference, když k nám někdo přijde a my řekneme, že je na naší a okolních budovách nasazený náš systém energetického managementu Enmon."

Do portfolia PKV dnes spadají projekty energetických řešení na starších budovách, ale čím dál víc jsou už součástí nových výstaveb, kde je téma šetrnosti budov jedním z těch prvních. Česko i Evropská unie ostatně do budoucna počítají s tím, že veřejná podpora podobných projektů bude možná jenom v momentu, kdy budou "zelenou" otázku zohledňovat. Firma samotná k tomu postupně přidává i nabídku řešení nakládání s odpady nebo vodou.

Velkou zakázku teď má na brněnském obchodním domě Futurum. Nákupnímu centru, které bylo jedním z prvních ve městě, postupem času a nárůstem konkurence došel dech. Teď nabírá prostřednictvím zásadní rekonstrukce nový. A právě energetické inovace, zateplení, nový systém vytápění a klimatizací nebo nakládání s osvětlením má být jednou z těch věcí, které centrum připraví na novou éru.

 

Rozvoj? Potřebujeme lidi

 

Pro Pechovu firmu to znamená dobrou referenci a také příslib toho, že do budoucna se bude rozvíjet co do zisků i pracovního týmu. Proto ostatně došlo i na stěhování do nových prostor. PKV už v Brně jedny kanceláře má, ale nebylo to ono. "Už nám byly malé a nebyli jsme spokojení s dostupností, v okolí se nedá bez auta nikam zajít na oběd. Hledali jsme proto něco, co budeme moct byznysově synergicky využít a bude nám to blíž atmosférou města," vypočítává Pech jednotlivé atributy výběru.

Pro něj i kolegy bylo při výběru důležité, aby mohl celý tým zůstat pohromadě. Bez toho se totiž vytrácí firemní kultura, která je u rychle rostoucí společnosti zásadní. Zvlášť když další růst by měl následovat. "Měl jsem obavy, že firmy uslyší na vyjádření některých našich politiků, podle kterých se teď má udržitelnost odsunout stranou a řešit jenom výkonnost ekonomiky. My máme ohlasy, že pro firmy je to důležité, nechtějí na to rezignovat, což mě těší," říká Pech, kterému by se teď proto hodilo ještě víc lidí, kteří budou schopní v oboru okamžitě začít pracovat. Ukazuje se totiž, že třeba mezi absolventy narazili na díru na trhu. Například stavaři a strojaři se energetickými otázkami pořád ještě tolik nezabývají.

 

Galéria

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Maradjon naprakész a CTP legújabb fejlesztéseivel, iparági meglátásaival és exkluzív ajánlataival kapcsolatban, ha feliratkozik hírlevelünkre. Csatlakozzon közösségünkhöz, és legyen részese az ipari ingatlanok jövőjének.

Ingatlan kereső

Kiemelt ingatlanok Minden ingatlan megtekintése

Arrow CTP NV €16.04 CTP ikon INGATLAN KERESÉSEKör nyíl CTP AR kint van

Kereskedelmi kapcsolat

Ivan Pastier

Park címe

Bratislava

Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Szlovákia

Ajánlatot kap

    Követelmények