RAM Racing a 24 hodín v Spa

#CTP #FullSpeed #Sport

Celkových 24 hodín Spa je legendárnym vrcholom vytrvalostných pretekov, kde trať, auto, počasie a časový harmonogram preverujú jazdcov a ich posádky po fyzickej aj psychickej stránke. 28. júla o 16:30 sa motory rozozvučali a na štart sa postavilo rekordných 72 vozidiel. Naši hrdinovia, ktorí pretekali v triede Pro-Am, nasadli do svojho Mercedesu-AMG GT3 v športovom prevedení Vos, aké na trati ešte nebolo. Striedajúc sa za volantom po 1 - 2 hodiny, jazdci bojovali s nervami, 40° celzia horúčavou, lejakom a svojimi súpermi a po 358 kolách skončili na stupňoch víťazov, na druhom mieste v triede a len 2 minúty za svojím hlavným súperom - čo bol jeden z najtesnejších minisúbojov v celkových pretekoch.

Generálny riaditeľ CTP Remon Vos je "AM" v pretekárskom tíme RAM triedy GT Series Pro-Am, medzi ktorého neamerických (t. j. profesionálnych) jazdcov patria Darren Burke, Christiaan Frankenhout a Tom Onslow-Cole. Tím vedie šéf tímu Dan Shufflebottom, ktorý dlhé roky pôsobil ako hlavný mechanik Michala Schumachera počas jeho pôsobenia v F1. Vos zapôsobil na divákov aj na tím svojím kvalifikačným časom, vďaka ktorému bol v ten deň 10. najrýchlejší - čo nie je zlé na tretieho náhradníka.

Tom Onslow-Cole

"Hlavnou taktikou v tomto počasí je 'prežiť', je tu veľa príležitostí na chybu. Musíme neriskovať, jazdiť veľmi konzervatívne a máme dobrú pozíciu na víťazstvo. Len si musíme udržať našu pozíciu."

Dan Shufflebottom

"Máme na to, aby sme v tejto triede zvíťazili, máme jedno z najsilnejších áut s našimi jazdcami. Je to naozaj o tom, aby sme odjazdili čisté preteky, strávili čo najmenej času v boxoch, udržali auto na trati a vyhli sa problémom s ostatnými autami."

Dan: Mali sme fantastické preteky bez nehôd a až do konca pretekov sme bojovali o prvé miesto. Po 24 hodinách sme boli menej ako 2 minúty od č. 1.

Remon:  Posledných 15 minút bolo smiešnych so zlou viditeľnosťou a extrémnymi poveternostnými podmienkami. V boxoch som bol o 4:30, presne 12 hodín po štarte, kvôli nevyhnutnej údržbe. Keď Tom nasadol do auta, mali sme žltú na celej trati, po ktorej nasledoval hodinový safety car. Keďže sa počasie nezlepšilo, preteky boli zastavené a pokračovali v nedeľu ráno. Tím odviedol skvelú prácu a auto dobre držalo, fantastická podpora od AMG. Trať v Spa je najlepšia trať, akú poznám.

Preteky boli náročné na rôzne poveternostné podmienky. Tím dobre spolupracoval a byť jeho súčasťou je pre mňa splnený sen. Bohužiaľ, preteky boli prerušené kvôli silnému dažďu, a tak sme nemohli pretekať celých 24 hodín.

Mali sme zlé vetranie v aute, Cristian mal odjazdiť dvojitý stint, ale zvládol len jeden, rovnako ako Remon. V živote som ho nevidel takého vyčerpaného, keď vystupoval z auta. bolo to naozaj veľmi ťažké.