RAM Racing a 24 hodin ve Spa

#CTP #FullSpeed #Sport

Závod Total 24 hodin Spa je legendárním vrcholem vytrvalostních závodů, kde trať, vůz, počasí a časový harmonogram prověřují jezdce a jejich posádky jak po fyzické, tak po psychické stránce. 28. července v 16:30 se motory rozburácely a na startovní rošt se postavilo rekordních 72 vozů. Naši hrdinové, kteří závodili ve třídě Pro-Am, nasedli do svých vozů Mercedes-AMG GT3 ve sportovním kabátě Vos, který na trati ještě nebyl k vidění. Jezdci se za volantem střídali po 1-2 hodinách, bojovali s nervozitou, 40° celsia, lijákem a svými soupeři a po 358 kolech skončili na stupních vítězů, na druhém místě ve třídě a jen 2 minuty za svým hlavním soupeřem, což byl jeden z nejtěsnějších minisoubojů v celkovém závodě.

Generální ředitel společnosti CTP Remon Vos je "AM" v závodním týmu RAM třídy GT Series Pro-Am, jehož neamerickými (tj. profesionálními) jezdci jsou Darren Burke, Christiaan Frankenhout a Tom Onslow-Cole. Tým vede šéf týmu Dan Shufflebottom, který dlouhá léta pracoval jako vedoucí mechanik Michala Schumachera během jeho působení v F1. Vos ohromil diváky i tým svým kvalifikačním časem, díky němuž byl desátý nejrychlejší v den závodu - což není špatné na náhradníka, který jezdí třetím rokem.

Tom Onslow-Cole

"Hlavní taktikou v tomto počasí je 'přežít', je tu tolik příležitostí udělat chybu. Musíme neriskovat, jet velmi konzervativně a máme dobrou pozici pro vítězství. Jen musíme udržet naši pozici."

Dan Shufflebottom

"Máme výkonnost na to, abychom třídu vyhráli, máme jedno z nejsilnějších aut s našimi jezdci. Jde o to, abychom jeli čistý závod, strávili co nejméně času v boxech, udrželi auto na trati a vyhnuli se problémům s ostatními vozy."

Dan: Závod jsme jeli fantasticky, bez nehod a až do konce závodu jsme bojovali o první místo. Po 24 hodinách nás od č. 1 dělily necelé 2 min. 1.

Remon:  Posledních 15 minut bylo směšných díky špatné viditelnosti a extrémním povětrnostním podmínkám. V 16:30, přesně 12 hodin po startu, jsem zajel do boxů kvůli nezbytné údržbě. Když Tom nastoupil do auta, měli jsme žlutou na celé trati, po které následoval hodinový safety car. Protože se počasí nezlepšilo, byl závod zastaven a pokračoval v neděli ráno. Tým odvedl skvělou práci a vůz dobře držel, fantastická podpora od AMG. Trať ve Spa je nejlepší, jakou znám.

Závod byl náročný díky různým povětrnostním podmínkám. Tým dobře spolupracoval a být jeho součástí je pro mě splněný sen. Bohužel byl závod přerušen kvůli silnému dešti, a tak jsme nemohli závodit celých 24 hodin.

Měli jsme špatné větrání v autě, Cristian měl jet dvojitý stint, ale zvládl jen jeden, stejně jako Remon. V životě jsem ho neviděl tak vyčerpaného, když vystupoval z auta. bylo to opravdu velmi náročné.