Șef grup Trezorerie și plăți

Șeful de trezorerie al grupului raportează directorului financiar al grupului și face parte din comunitatea financiară din cadrul CTP, interacționând cu conducerea, șefii departamentelor din Finanțe și echipele financiare de țară.

Contactați

Scopul rolului și responsabilitățile cheie

Șeful Trezoreriei și Plăților este responsabil pentru prognoza numerarului operațional împreună cu Contabilitatea și Consolidarea. În plus, rolul este responsabil pentru monitorizarea continuă a fluxului de numerar și a poziției de lichiditate a CTP. În plus, rolul este responsabil pentru toate plățile interne și internaționale din cadrul Grupului CTP.

Aceasta include:
▪ Asigurarea veniturilor maxime din excesul de numerar deținut ca rezervă strategică
▪ Managementul valutar
▪ Acționează ca interfață principală cu furnizorii externi de servicii – bănci, brokeri, case de schimb valutar
▪ Asigurarea unei lichidități operaționale adecvate, care include revizuirea zilnică a gestionării numerarului
• Revizuirea și monitorizarea verificărilor A/P
• Crearea și proiectarea raportării fluxului de numerar și a capitalului de lucru
• Gestionarea trezoreriei transfrontaliere pentru țările mari și a trezoreriei centralizate pentru mai multe țări mai mici
• Asigurarea conformității cu reglementările financiare și a aderării la standardele de guvernanță corporativă
• Conducerea și îndrumarea unei echipe mici de profesioniști în trezorerie, promovând o cultură a îmbunătățirii continue.

Factorii cheie de succes
Candidatul trebuie să aibă o înțelegere excelentă a funcției de trezorerie și a impactului acesteia asupra organizației. Personalitatea se potrivește într-o echipă compactă și practică este esențială. Candidatul ideal ar trebui să fie întreprinzător, deschis și să se bucure de munca în echipă. Candidatul trebuie să demonstreze diligență, fiabilitate, seriozitate și experiență în eficientizarea proceselor repetitive regulate și să înțeleagă că rolul are un caracter de susținere pentru conducere atât în CTP International, cât și în managementul de țară.

Contacte interne și externe
Intern;
CFO de țară și echipe de finanțe, echipă internațională de finanțe, director financiar de grup, director financiar adjunct, fuziuni și achiziții, echipă de finanțare
Extern;
Bănci de plată, bănci corespondente, burse de valori mobiliare, brokeri de schimb valutar