Pořád jsme na začátku. Coworky budou všude

#közösség #ponavka #ctp #brnoregion

Jsou to dva roky, co se v areálu bývalého brownfieldu, brněnské Vlněny, otevřel první cowork Clubco. Uvnitř sytě žlutý, netradiční, nejdřív třípatrový a nakonec hned v pěti patrech. Úspěch původního projektu teď vede k tomu, že roste. Druhá pobočka se otvírá v Nupakách u Prahy, další bude následovat na podzim v Ostravě a už teď se počítá s tím, že ani tím to nekončí. Sdílená pracovní místa jsou totiž trendy. Proč? I o tom mluví v rozhovoru Adriana Sniegonová, manažerka prvního Clubca, která teď pomáhá uskutečňovat plány na ty další.

 Clubco v Nupakách na Praze-východ vybočuje ze zajetého standardu. Místo rušného centra města stojí v CTParku Prague East v místech, kde se kříží nejrušnější české tahy na Prahu, Brno a Plzeň. Sloužit bude těm, kdo hledají pohodlné a důstojné podmínky k práci bez nutnosti bloudit zaplněnými ulicemi. "Reagujeme tím na chybějící nabídku sdílených kanceláří v dané lokalitě," říká Sniegonová a upozorňuje nejen na blízkost dálniční křižovatky, ale i hustě zalidněných okolních obcí, odkud jinak řada lidí dojíždí do pražských kanceláří.

 

Kdy se rozhodlo, že brněnské Clubco nezůstane osamocené?

Když existovalo asi půl roku a hezky se zaplňovalo, tak rychle vykrystalizoval nápad, že by byla škoda mít ho jenom jedno. Otázka byla spíš, kde rozšiřování začne. V Nupakách je to industriální zóna, kde máme kancelářskou budovu, a přímo majitel CTP Remon Vos řekl, že bylo fajn mít sdílené kanceláře právě tam. Přemýšlelo se o tom dlouho, ale myslím, že nejdřív jsme si to potřebovali vyzkoušet tady v Brně. Když to vyšlo, mohli jsme jít dál. 

"Spousta lidí pendluje mezi Prahou a Brnem a dalšími městy a už je nebaví pracovat v autě nebo po benzinkách. "
 

Pomohla předchozí zkušenost?

Určitě. Co se týče toho, jak cowork postavit, jak prostor rozčlenit na kanceláře, zasedačky, sdílená místa, v tom nám brněnské fungování ohromně pomohlo. Máme feedback od spousty lidí, víme, co funguje, a tím pádem co a jak nastavit. V Ostravě to proto bude vypadat velmi podobně jako v Brně i co se týče fungování, v Nupakách se přizpůsobujeme tomu, že se nejedná o městské centrum. Zatím ani nedokážeme úplně odhadnout odezvu, ale táhla nás myšlenka, že v okolí nic takového není, přitom lokalita má velký potenciál. Spousta lidí pendluje mezi Prahou a Brnem a dalšími městy a už je nebaví pracovat v autě nebo po benzinkách - to je mimochodem jedna zajímavá věc, protože naproti našemu coworku v Nupakách je jedna z nejvytíženějších benzinových stanic v republice. A do samotného areálu CTPark Prague East denně míří spousta lidí, přímo nad námi je třeba celní správa. My tam teď přivedeme další život a z počátečních 500 se můžeme rozšiřovat až na 2000 metrů čtverečních plochy.

 

Do jaké míry jste se na místě přizpůsobovali?

Přizpůsobovali jsme se budově, kde byla původně kancelářská vestavba, sdílený prostor uvnitř jsme ale hodně změnili. Vyčistili a vybourali jsme ho, vsadili dovnitř prosklené díly, takže teď je tam spousta světla. Zatím jsme si vzali polovinu patra a rozmístili tam stejné typy prostor pro práci jako v Brně - hot desky, fixní místa, kanceláře, eventový prostor a zasedačky. Kanceláře mají stejné vybavení, k dispozici je sdílená kuchyňka i lounge zóna s vysokým barovým stolem. U toho jsme totiž už v Brně zjistili, že ho mají lidé fakt rádi - je to prostor hned u vchodu, kolem kterého každý projde, a scházejí se u něj hlavně větší extroverti, kteří si chtějí povídat u jídla nebo vyřizování mailů. Hodně oblíbené jsou taky polstrované one to one boxy. Ty sice nejsou odhlučněné, ale i tak tlumí zvuk, nikdo nikomu nekouká přes rameno, takže jsou pořád plné.  

 

 

Sama jste pracovala v coworku ve Španělsku a teď dva roky vedete Clubco. Je to stejná zkušenost?

Nevidím moc velké rozdíly, coworky tady i tam vyhledávají stejné typy lidí, kteří chtějí zkusit něco jiného a nového. Mají otevřenější pohled na pracovní fungování a jeho variabilitu, nechtějí to mít tak, že se na x let uvážou k jednomu pracovnímu místu. Je to vesměs pro freelancery, kteří ještě nevědí, kde se usadí a ani to, jestli jim z té jejich aktivity nevyroste nějaká menší nebo střední firma. Zároveň je cowork pro lidi, kteří chtějí být součástí nějaké komunity, nebýt jen sami doma na home officu nebo pracovat sami v zavřené kanceláři. I u těch, kdo u nás v Brně mají uzavřené kanceláře, mi stejně přijde, že jde o firmy, které chtějí být součástí komunity - mít možnost popovídat si s ostatními o nějakém tématu, jít na přednášku. Mindset jejich vedení je, že chtějí zaměstnancům nabídnout něco víc než jen místo k práci. Když vezmu současné obsazení našich kanceláří, často to vzniklo tak, že firma měla různě na home officech pár zaměstnanců kolem dané lokace a oni sami si řekli, že by jim vyhovovalo občas se někde potkat.

"Sledujeme, že subjekty, které by se už z coworku mohly přesunout do něčeho většího, ho často opustit nechtějí. Nebo se nás ptají, jestli kdyby odešly do vedlejší budovy, tak jestli bychom jim mohli nové kanceláře spravovat stejně jako Clubco."
 

 

Co dalšího jste se za dva roky fungování Clubca naučili?

Že lidé milují živou zeleň. Sama bych to možná neřekla, ale vnímají to jako opravdu důležitý prvek. Celý den sedíme v kanceláři u počítače a chceme kolem sebe aspoň trochu přírody. A hezké reakce máme i na tu spoustu světla a náš specifický design. A možná víc než super technické vybavení, na kterém si zakládáme, lidé oceňují partu lidí, kteří se o ně starají.

 

Jak se posunulo vnímání coworku za dobu, co v oboru působíte vy osobně?

Když to srovnám se Španělskem, kde jsem pracovala předtím, tak my se v Česku práci ve sdílených prostorách pořád ještě trochu učíme. Když jsem se s lidmi bavila na prvních prohlídkách, tak moc nevěděli, jak koncept funguje, nechápali práci v coworku. Teď už koncept vysvětlujeme málokomu. Určitě tomu pomohl covid. Firmy, které v covidu kancelář ještě neměly a nějak fungovaly na dálku, si to najednou osvojily jako alternativu s mnoha výhodami, jako například plně servisované kanceláře a komunitní život. Už to není něco ezoterického. Zvykli si samotní zaměstnanci i jejich manažeři.

 

Co čekáte do budoucna? Říká se, že pracovní realita se ještě víc rozprskne...

Hodně sledujeme, že subjekty, které by se už z coworku mohly přesunout do něčeho většího, ho často opustit nechtějí. Nebo se nás ptají, jestli kdyby odešly do vedlejší budovy, tak jestli bychom jim mohli nové kanceláře spravovat stejně jako Clubco. Jde o ten typ servisu, který jim poskytujeme, ne jen o prostory. Oni nechtějí řešit kafe, jestli je papír v tiskárně nebo jestli mají nachystanou zasedačku na školení. O to všechno se stará náš tým a oni si s tím nechtějí lámat hlavu. Když máte vlastní kancelář a pořádáte tam nějaký večírek, někdo z týmu musí komunikovat s cateringovkou, přestavit daný prostor pro potřebné množství lidí, všechno nachystat. Tohle s naší péčí odpadá. Některé firmy si to chtějí řešit komplet po svém a u nás jen poptají prostor. Roste ale počet těch, které se tím zabývat nechtějí a jen nám řeknou, jaký mají rozpočet a co s tím zvládneme udělat. Zdá se to jako maličkost, ale je to ohromná služba.

 

V brněnském coworku sedí nejčastěji IT specialisté. Bude nějaká profese, se kterou se budeme ve sdílených kancelářích do budoucna potkávat častěji?

Můj osobní názor je, že tento trend obecně poroste. Hlavně odborníci, kteří dělají práci s větší přidanou hodnotou, budou tento pracovní mód vyhledávat čím dál častěji a coworků bude jen přibývat. Jsme na začátku. Jak se svět otvírá, lidé zjišťují, jak to funguje, a povědomí o sdílených pracovních místech se bude dál a dál rozšiřovat. Coworky budou všude.

 

Adriana Sniegonová Adriana Sniegonová

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Maradjon naprakész a CTP legújabb fejlesztéseivel, iparági meglátásaival és exkluzív ajánlataival kapcsolatban, ha feliratkozik hírlevelünkre. Csatlakozzon közösségünkhöz, és legyen részese az ipari ingatlanok jövőjének.

Ingatlan kereső

Kiemelt ingatlanok Minden ingatlan megtekintése

Arrow CTP NV €16.04 CTP ikon INGATLAN KERESÉSEKör nyíl CTP AR kint van

Kereskedelmi kapcsolat

Ivan Pastier

Park címe

Bratislava

Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Szlovákia

Ajánlatot kap

    Követelmények