13. 05. 2024

CTP își dublează dimensiunea la numai trei ani de la listarea Euronext

AMSTERDAM, 13 mai 2024 – CTP, cel mai mare proprietar, dezvoltator și manager de logistică și imobiliare industrială din Europa în funcție de suprafața brută închiriabilă (GLA) a marcat a treia aniversare de la listarea sa la bursa de valori Euronext Amsterdam, care la acea vreme era cea mai mare IPO imobiliară din Europa. din 2014, cu un succes remarcabil.

Următorii trei ani de la listarea CTP în martie 2021 au fost o perioadă de creștere accelerată pentru companie, evidențiată de o creștere cu 103% a GLA de la 5,9 milioane mp la 12,0 milioane mp în portofoliul european al CTP și o creștere cu 1621 TP3T în banca de terenuri, de la 88 milioane. mp până la 23,1 milioane mp, blocând astfel extinderea viitoare, permițând CTP să dezvolte mai mult spațiu pentru a satisface cererea puternică.

Creșterea rapidă a CTP urmează să se accelereze și mai mult, având în vedere creșterea 116% în următoarele 12 luni a veniturilor contractate (de la 344 milioane EUR la 742 milioane EUR) în aceeași perioadă. Această traiectorie ascendentă susține obiectivul ambițios al CTP de a atinge peste 1,2 miliarde de venituri anuale din chirii înainte de sfârșitul deceniului.

IPO-ul CTP din 2021 a permis companiei să intre pe noi piețe, inclusiv Germania prin achiziția și eliminarea de circa 800 de milioane de euro a Deutsche Industrie REIT-AG („DIR”), care avea un portofoliu de 1,6 milioane mp de GLA care era închiriat și terenuri adiacente pentru dezvoltare viitoare. Veniturile strânse prin listare au permis, de asemenea, CTP să intre pe alte piețe, cum ar fi Polonia, prin achiziționarea unui teren de 2,5 milioane mp de la 7R în 2022.

După ce a stabilit această platformă puternică, CTP va investi 1 miliard de euro în Germania în următorii ani. Ca parte a acestui CTP a anunțat recent că va dezvolta un nou parc de afaceri de înaltă tehnologie de 160.000 mp în Mülheim, în vestul Germaniei, în timp ce a semnat recent un acord cu compania lider taiwanez Quanta Computer Inc. pentru o unitate de producție de pionier în înaltă tehnologie la CTPark Jülich în Brainergy Park Jülich din nord-vestul Germaniei.

IPO a susținut, de asemenea, creșterea CTP prin îmbunătățirea accesului său la piețele de capital, CTP primind ratinguri de credit de calitate investițională atât de la Moody's, cât și de la S&P. De la primirea ratingului de credit în 2020, CTP a emis cu succes 5 miliarde EUR în Obligațiuni verzi în condiții atractive.

CTP și-a îndeplinit, de asemenea, promisiunile făcute acționarilor în timpul procesului de IPO. Din martie 2021, EPRA Net Tangible Asset (“NTA”) pe acțiune a CTP a crescut cu 98% (de la 8,32 EUR la 16,50 EUR), în timp ce profitul pe acțiune EPRA ajustat pentru companie („EPS”) a crescut cu 66% (de la 0,44 EUR). până la 0,81 €[1]).

IPO din 2021 nu a schimbat strategia CTP, care a fost consecventă de la începutul ei în 1998: să dezvolte, să dețină și să opereze parcuri de afaceri de ultimă generație în locații strategice, creând ecosisteme, valorificând relațiile puternice cu clienții și stimulând crearea de valoare durabilă, pe termen lung.

Succesul fără precedent al CTP provine din spiritul său antreprenorial, cunoașterea pieței și avantajele de primă mutare în Europa Centrală și de Est („ECE”). Motoarele care au condus creșterea piețelor din Europa Centrală și de Est în ultimul deceniu – locația strategică, infrastructura de transport dezvoltată, costurile mai mici cu forța de muncă și forța de muncă bine educată – sunt și mai relevanți astăzi, deoarece companiile din întreaga lume își regândesc lanțurile de aprovizionare pentru a le face. mai rezistent.

Expansiunea recentă de succes a CTP în Europa de Vest și întărirea poziției sale de lider de piață în CEE îi permit să ofere soluții imobiliare fără întreruperi, bazate pe valoare, din rețeaua sa integrată de CTParks pe zece piețe europene, de la Marea Nordului până la Marea Neagră.

Remon Vos, CEO al CTP, a declarat:

„A treia aniversare a IPO demonstrează progresul nostru rapid de când am devenit public. În ultimii trei ani, nu numai că ne-am dublat suprafața brută închiriabilă, dar aproape că ne-am triplat terenul și vom face totul din nou - echipa noastră de peste 750 de angajați cu multe tinere talente este înființată pentru a ne face să creștem mai rapid. decât oricând.

Cu acest palmares fenomenal, suntem încântați de ceea ce vor aduce anii următori. Am continuat să depășim piața și am păstrat ritmul de creștere cu două cifre, reflectând performanța financiară și operațională puternică a CTP și rezistența modelului nostru de afaceri.

Ne așteptăm ca creșterea în continuare a chiriilor să fie determinată de un dezechilibru dintre cerere și ofertă de spațiu logistic de înaltă calitate pe piețele noastre. Cererea de bunuri imobiliare industriale și logistice din regiunea ECE este, de asemenea, determinată de factorii structurali ai cererii, cum ar fi profesionalizarea lanțurilor de aprovizionare, comerțul electronic și ocupanții care doresc să-și sporească rezistența lanțurilor lor de aprovizionare prin nearshoring și friend-shoring. întrucât regiunea CEE oferă cea mai bună locație de preț din Europa. Deja lider de piață în ECE, așteptăm cu nerăbdare să ne consolidăm și mai mult poziția aici și să ne creștem prezența pe alte piețe europene pe măsură ce ne atingem obiectivele pentru 2030.”

 

 

 

 

Despre CTP

CTP este cel mai mare proprietar, dezvoltator și manager de bunuri imobiliare industriale și logistice cotate din Europa în ceea ce privește suprafața brută închiriabilă, cu 12,0 milioane mp GLA în 10 țări (la 31 martie 2024). Compania certifică toate clădirile noi în conformitate cu BREEAM la „foarte bune” sau superioare și a obținut un rating ESG cu risc scăzut de la Sustainalytics, reafirmându-și angajamentul față de sustenabilitate. Pentru mai multe informatii va rugam vizitati: www.ctp.eu.

 

DETALII DE CONTACT PENTRU SOLICITĂRI DE INFORMAȚII DIN PARTEA PRESEI:
Patryk Statkiewicz, șeful Grupului de marketing și PR
Mobil: +31 (0) 629 596 119
Email: patryk.statkiewicz@ctp.eu

SEC Newgate
Sara Champness/James Carnegie
Mobil: +44 (0) 7962 387 949
Email: CTP@secnewgate.co.uk

DETALII DE CONTACT PENTRU SOLICITĂRI DE INFORMAȚII DIN PARTEA ANALIȘTILOR ȘI A INVESTITORILOR:
Maarten Otte, șeful departamentului de relații cu investitorii
Mobil: +420 730 197 500
Email: maarten.otte@ctp.eu

[1] Orientare EPRA EPS ajustată la mijlocul anului 2024: 0,80 EUR – 0,82 EUR

 

Înscrieți-vă la newsletter-ul nostru

  Rămâneți la curent cu cele mai recente evoluții ale CTP, cu informații despre industrie și cu oferte exclusive, înscriindu-vă la newsletter-ul nostru. Alăturați-vă comunității noastre și faceți parte din viitorul sectorului imobiliar industrial.

  Găsitor de proprietăți

  Proprietăți recomandate Vezi toate proprietățile

  Săgeată CTP NV €16.52 Icoana CTP GĂSIȚI PROPRIETATEASăgeată cerc CTP AR a ieșit

  Contact comercial

  Ivan Pastier

  Adresa parcului

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slovacia

  Obțineți oferta

   Cerințe