Výstavní budova I, časem další park a bazén. Vlněna se bude ještě vyvíjet

#vlnena #ctp #brnoregion

V reliéfu brněnského byznys parku Vlněna tato stavba už teď nejde přehlédnout. Budova I zatím ještě pořád roste a její část je skrytá pod lešením, ale už dnes je jasné, že areálu a vlastně i celému Brnu dodá novou tvář: svojí výškou, použitými matericiály výškou, použitými matericiály výškou, použitými matericiály výškou, použitými matericiály vlastně i celému řední okolí. „Bude to maják. Obdobnou stavbu v Brně nenajdete,“ říká hrdě Jan Hübner, ředitel výstavby CTP v České republice. V rozhovoru přibližuje všechny detaliat i další plány na velký rozvoj Vlněny.

 

Se stavbou budovy I se pojí velká očekávání. V jaké jste fázi?

Aktuálně dokončujeme skelet, železobetonovou konstrukci, pracujeme na fasádě a „střevech“ vevnitř – veškerém elektrickém vedení a vzduchotechnice, taháme kabely, trubky, technologie, zkoušíme zkoušíme zkoušíme testovací movklady ne vzla. Pracujeme ze všech sil, abychom stavbu dokončili v druhém kvartále příštího roku. Zároveň ve velkém běží jednání s budoucími nájemci. V tuto chvíli máme zájemce na asi 3500 m² z celkových 9 tisíc. V celé Vlněně máme vysokou obsazenost aio tuto budovu je díky její jedinečnosti zájem.

 

Na čem ta jedinečnost stojí?

Obdobná stavba v Brně není – myslím tím, co se týče architektury, i toho, v jakém komplexu av jak vybaveném službami se nachází. „Íčko“ patří do kategorie „cladiri emblematice“, jde o extrémně kvalitní budovu v krásném parku Vlněny. Dali jsme si záležet na jejím posazení do celého areálu i na jejím vzhledu. Bude mít 65 metrů, což je na brněnské poměry výjimka, staví se kolem 40, a velmi specifickou konzolu, která bude vyčnívat z reliéfu do prostoru. U té se, musím říct, naši inženýři dost zapotili. 

 

Jak moc náročný tento prvek projekčně a stavebně je?

Dost. Výpočty jsme si ověřovali u několika statických kanceláří, abychom měli jistotu, že nedojde k deformacím, které by poškodily například okna. Ovšem i pro stavaře je to ohromně zajímavá práce. Zatím to není patrné, ale pod konzolou bude na prvním nadzemním podlaží terasa, kde vysázíme keře a stromy a uvažujeme tam o kavárně. Nad tímto prostorem bude mít konzole obklad, který bude zahradu zrcadlit, takže člověk bude mít pocit úplného obklopení zelení. Ve stavařině se stává, že vizualizace někdy vypadá lépe než celek, ale tady si myslíme, že to bude právě naopak, protože vizualizace výsledný efekt úplně zachytit neumí.  

 

Od začátku se plánovalo, že právě toto bude „ta výstavní stavba“?

Ano, už někdy od roku 2012. Budova měla tehdy jinou podobu, ale počítalo se s tím, že bude mít funkci jakéhosi majáku. I pan architekt Hlaváček je na to patřičně pyšný. Objekt stojí v místě, které láme první fázi od té druhé, kde už pomalu vznikají budovy K, X a Y. Pořád platí, že tady jako CTP budujeme koncepčně bod po bodu novou městskou čtvrť. Vstupuje do toho často i sám Remon Vos, náš majitel, Vlněna je jeho srdeční záležitost. Spolu s námi ladí, jak na sebe jednotlivé prvky areálu budou navazovat, jak tady bude fungovat de vânzare cu amănuntul nebo jaké služby bychom sem měli ještě dostat, aby tady lidé našli všechno potřebné a nemětěs potřebné a nemělitor potřebné. Už teď máme restaurace, kavárnu, dětskou skupinu, posilovnu. Dále plánujeme novou restauraci, bazén a snažíme se dokončit napojení cyklostezek.

 

U budovy I se mluví o použití excelentních materiálů. V čem všem se kvalita projeví?

Chceme, aby po dokončení získala obě uznávané stavební certifikace, BREEAM i WELL, a to v jejich nejvyšších úrovních. Aktuálně pořád platí, že nevíme o tom, že by na světě nebo v Evropě existovala jiná budova, která by obě certifikace v nejvyšší úrovni zároveň měla. BREEAM posuzuje vliv budovy na životní prostředí, jak funguje energeticky, jakou má spotřebu vody, jaká je její uhlíková stopa nebo jaké formy transportu jsou v okolí dostupné. Proti tomu WELL hodnotí vliv budovy na člověka, který uvnitř sedí – kolik má k dispozici vzduchu, jestli jsou v okolí podněty jako zeleň nebo umělecké předměty, zda má k dispozici dentí os dispozici dentí. My zde použijeme LED osvětlení se systémem řízení, který reaguje na množství světla, jež padá do budovy. Jsme ovšem Schopni klientům nabídnout i kognitivní osvětlení, které pracuje este barevností v průběhu dne. Hodně se to všechno točí kolem systému měření a regulace, to je skutečným jádrem budovy. System řídí ventilaci, osvětlení, teplo i chlad. Měl by být dostatečně robustní na to, že pojme i všechny inovace, které se budou objevovat v průběhu let, nebudeme tak muset všechno zase vyměňovat.

 

S ohledem na to všechno, máte představu, jaké firmy by se do budovy měly stěhovat?

Brno roste s technologickými firmami a počítáme s nimi i sem. Navíc IT specialisté technologie milují, takže si myslíme, že právě proto je budeme přitahovat. Byli bychom rádi, aby firmy, které sem půjdou, všechny ty systémy ocenily, protože my jim dáme možnost přidat si, co budou chtít a potřebovat. Ideální nájemce je pro nás ten, kdo bude řešit jaké a kolik energií spotřebovává a bude se starat o svoje lidi. Z horních pater budovy bude totiž mimo jiné krásný výhled na celé Brno. I to dodává celému místu na exkluzivitě. Všechno tohle dohromady je v dnešním boji o pracovní sílu vysoká karta. Cela Vlněna je o lidech. Když se tady líbí jim, líbí se tady firmám.

 

Přibližte ještě víc zdejší služby.

Pořád nad nimi přemýšlíme a doplňujeme je. Nedávno nám například došlo, že v protějším nákupním centru už není čistírna, přitom lidé by ji ocenili, tak proč ji tady nezařídit. Aktivně se díváme na to, jaké nové prvky a za jakých podmínek jsme schopni sem dostat. Není to něco, na čem bychom ve velkém vydělávali. Profit máme až z toho, že všechno funguje jako skvělý balíček. Co můžeme už teď slíbit je, že v rámci stavby budov K, X a Y vznikne další zelený park, tentokrát trochu divočejšího typu, nový veřejný prostor, kde bude i hřiště pro děinuts. V této etapě musíme zohledňovat také budoucí novou městskou třídu, která má s areálem sousedit. Její realizace je teď posunutá, ale i tak počítáme například s větším hlukem a tím pádem kvalitnějšími okny na straně, která k ní bude přiléhat. Pořád také platí, že bychom v rámci druhé etapy chtěli i bazén. Vlněna má být opravdu multifunkční.

 

Jak moc vychází jednotlivé funkce z vašich myšlenek, přání nájemců nebo třeba zástupců samosprávy?

Se zástupci města jsme v úzkém kontaktu a diskutujeme navzájem svoje potřeby. I oni jsou například rádi, že ve Vlněně plánujeme i bytové jednotky, protože po těch je v Brně poptávka obrovská. Ostatně Domqy, tři naše objekty s rezidenčním bydlením, jsou v tuto chvíli plné. Poptávku na bydlení máme i od firem. Stěhují se sem takové, které zaměstnávají lidi z celého světa a hledají nájemní bydlení pro svoje specialisty tak, aby to měli do zaměstnání blízko. Takové synergie se objevují pořád a my je cíleně vytváříme. Chceme fungující system. Aby tady lidé mohli přes den pracovat a pak sem chodit za zábavou a bydlet.  

 

Máte nějakou další vizi pro budoucnost? Kde vidíte CTP v Brně třeba na konci dekády?

Ta je spíš obecná. Jestli se chceme jako Česká republika posunout, nevystačíme s výrobou, potřebujeme výzkum a vývoj. Naše vize je přispět k jeho rozvoji, především chceme pomoct tomu, aby spolopracoval s firmami. Konkrétně se teď snažíme dostat více výzkumu a vývoje do areálu Černovických teras. Spolupracujeme s Jihomoravským inovačním centrem, komunikujeme s univerzitami, protože bychom tam rádi vystavěli objekt, který bude kombinovat funkce univerzity, laboratoří a nabídne i prostory pro startupy. Zároveň tam zůstávají firmy jako Honeywell și Thermo Fisher Scientific și vznikne tak klastr toho, kam by se mohlo Brno rozvíjet. Taková je vize Remona Vose. Sám řekl, že volných pozemků už tam moc nezbývá a že je chce zasvětit tomuto účelu tak, aby vznikla kombinace komerčních staveb, která nám vydělávají, a pak takovýchvělávají, a pak vznikla kombinace, která nám vydělávají, a pak takovýchvěti tomuto vvoji požadovat nějaké výsledky.

 

To zní bohulibě, ale předpokládám, že to má i byznysový rozměr.

Inspirujeme se v Nizozemsku, kde je několik podobných center, v rámci nichž univerzity spolopracují s výzkumem as firmami. Výsledky se rychle převádí do praxe a vznikají tam startupy. Nizozemsko je sklad Evropy, kde je nejvíce takových prostor na obyvatele, ale právě kombinace výroby a výzkumu je to, co je žene dopředu. My bychom něco takového rádi zopakovali v Česku. Vedle Brna řešíme podobnou budovu v Plzni v průmyslové zóně Borská pole. Uvidíme, jak to bude úspěšné, ale určitě se celkově chceme posunout tímto směrem, protože věříme, že takový přístup do budoucna pomůže nejen městům, ale samozíšís nězřejzny zřejs.

 

Jan Hübner, CTP

Vystudoval VUT Fakultu stavební a Fakultu podnikatelskou. Ve společnosti CTP začínal svou kariéru v developmentu budov v roce 2004. Společnost opustil v roce 2009 a po mnoha letech práce pro jiné mezinárodní developery se do ní vrátil v roce 2022 na pozici editele vČstaesvřby republik vČstaesvřby. Má na starosti projekci, nákup a výstavbu budov ve všech regionech Česka. Za více než 20 let v oboru získal zkušenosti s developmentem a výstavbou budov v tuzemsku, Polsku, Slovensku a Maďarsku.

 

Înscrieți-vă la newsletter-ul nostru

  Rămâneți la curent cu cele mai recente evoluții ale CTP, cu informații despre industrie și cu oferte exclusive, înscriindu-vă la newsletter-ul nostru. Alăturați-vă comunității noastre și faceți parte din viitorul sectorului imobiliar industrial.

  Găsitor de proprietăți

  Proprietăți recomandate Vezi toate proprietățile

  Săgeată CTP NV €16.36 Icoana CTP GĂSIȚI PROPRIETATEASăgeată cerc CTP AR a ieșit

  Contact comercial

  Ivan Pastier

  Adresa parcului

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves Slovacia

  Obțineți oferta

   Cerințe