Pořád jsme na začátku. Coworky budou všude

Społeczność # #ponavka #ctp #brnoregion

Jsou to dva roky, co se v areálu bývalého brownfieldu, brněnské Vlněny, otevřel první cowork Clubco. Uvnitř sytě žlutý, netradiční, nejdřív třípatrový a nakonec hned v pěti patrech. Projekt jest realizowany na terenie całego kraju. Druhá pobočka se otvírá v Nupakách u Prahy, další bude následovat na podzim v Ostravě a už teď se počítá s tím, že ani tím to nekončí. To jest bardzo modne. Proč? I o tom mluví v rozhovoru Adriana Sniegonová, manažerka prvního Clubca, která teď pomáhá uskutečňovat plány na ty další.

 Clubco w Nupakách na Pradze východ vybočuje ze zajetého standardu. Największy ośrodek znajduje się w CTParku Prague East w centrum Pragi, ponieważ w Pradze, Brnie i Pilźnie znajdują się nowe czeskie hotele. Nie ma co ukrywać, że są to pohodowlane i zdumiewające podmiejskie tereny, na których bez obaw można zapełnić ulice. "Reagujeme tím na chybějící nabídku sdílených kanceláří v dané lokalitě," říká Sniegonová a upozorňuje nejen na blízkost dálniční křižovatky, ale i hustě zalidněných okolních obcí, odkud jinak řada lidí dojíždí do pražských kanceláří.

 

Kdy się rozhodlo, že brněnské Clubco nezůstane osamocené?

Když existovalo asi půl roku a hezky se zaplňovalo, tak rychle vykrystalizoval nápad, že byla škoda mít ho jenom jedno. Otázka byla spíš, kde rozšiřování začne. V Nupakách je to industriální zóna, kde máme kancelářskou budovu, a přímo majitel CTP Remon Vos řekl, že by bylo fajn mít sdílené kanceláře právě tam. W tym przypadku chodzi o tom dlouho, ale myslím, že nejdřív jsme si to potřebovali vyzkoušet tady v Brně. Když to vyšlo, mohli jsme jít dál. 

"Spousta lidí pendluje mezi Prahou a Brnem a dalšími městy a už je nebaví pracovat v autě nebo po benzinkách. "
 

Pomohla předchozí zkušenost?

Určitě. Co to jest, jak cowork postavit, jak prostor rozčlenit na kanceláře, zasedačky, sdílená místa, w tomie nám brněnské fungování ohromně pomohlo. Máme feedback od spousty lidí, víme, co funguje, a tím pádem co a jak nastavit. V Ostravě to proto bude vypadat velmi podobně jako v Brně i co se týče fungování, v Nupakách se přizpůsobujeme tomu, že se nejedná o městské centrum. W okolicy nie ma tak wielu lokali, które miałyby duży potencjał. Spousta lidí pendluje mezi Prahou a Brnem a dalšími městy a už je nebaví pracovat v autě nebo po benzinkách - to je mimochodem jedna zajímavá věc, protože naproti našemu coworku v Nupakách je jedna z nejvytíženějších benzinových stanic v republice. A do samotnego obszaru CTPark Prague East denně míří spousta lidí, přímo nad námi je třeba celní správa. My tam přivedeme další život a z počátečních 500 se můžeme rozšiřovat až na 2000 metrů čtverečních plochy.

 

Do jaké míry jste se se na místě přizpůsobovali?

Přizpůsobovali jsme se budově, kde byla původně kancelářská vestavba, sdílený prostor uvnitř jsme ale hodně změnili. Vyčistili a vybourali jsme ho, vsadili dovnitř prosklené díly, takže teď je tam spousta světla. W Brnie są polscy patrioci, którzy zajmują się różnymi typami usług - hot desky, fixní místa, kancelarie, eventový prostor i zasedačky. Kancelarie mają stejné vybavení, k dispozici je sdílená kuchyňka i lounge zóna s vysokým barovým stolem. U toho jsme totiž už v Brně zjistili, že ho mají lidé fakt rádi - je to prostor hned u vchodu, kolem kterého každý projde, a scházejí se u něj hlavně větší extroverti, kteří si chtějí povídat u jídla nebo vyřizování mailů. Hodně oblíbené jsou taky polstrované one to one boxy. W tym przypadku nie ma żadnych przeszkód, ale i tak nie ma żadnych przeszkód, ponieważ nikt nie ma żadnych przeszkód, tak więc nie ma żadnych przeszkód.  

 

 

Sama jste pracovala v coworku ve Španělsku a teď dva roky vedete Clubco. Je to stejná zkušenost?

Nie ma tu mowy o dużych rozdrobnieniach, krowich oponach i innych typach pokryć, które mogą powodować drobne i nowe uszkodzenia. W związku z tym, że na x let nie ma wpływu na jeden z czynników wpływających na pracę. Je to vesměs pro freelancery, kteří ještě nevědí, kde se usadí a ani to, isli jim z té jejich aktivity nevyroste nějaká menší nebo střední firma. Zároveň je cowork pro lidi, kteří chtějí být součástí nějaké komunity, nebýt jen sami doma na home officu nebo pracovat sami v zavřené kanceláři. I u těch, kdo u nás v Brně mají uzavřené kanceláře, mi stejně přijde, že jde o firmy, které chtějí být součástí komunity - mít možnost popovídat si s ostatními o nějakém tématu, jít na přednášku. Jej sposób myślenia jest taki, że nie ma potrzeby, aby się na tym skupiać. W związku z tym, że jest to obsesja na punkcie kancelarii, to tak naprawdę nie ma wątpliwości, że firma ma siedzibę w domu, a oni sami są w stanie to zrobić.

"Sledujeme, že subjekty, které by se už z coworku mohly přesunout do něčeho většího, ho často opustit nechtějí. Nebo se nás ptají, jestli kdyby odešly do vedlejší budovy, tak jestli bychom jim mohli nové kanceláře spravovat stejně jako Clubco."
 

 

Co dalej dzieje się w klubie?

To bardzo ważne. Sam bych to možná neřekla, ale vnímají to jako opravdu důležitý prvek. W kancelarii u počítače i chcąc kolem aspirować do trochu přírody. A hezké reakce máme i na tu spoustu světla i náš specifický design. I nie ma tu żadnych super-technicznych rozwiązań, na których można by się oprzeć, a które nie byłyby zbyt popularne.

 

W jaki sposób można zatrudnić współpracowników za darmo, a w razie potrzeby - osobno?

Když to srovnám se Španělskem, kde jsem pracovala předtím, tak my se v Česku práci ve sdílených prostorách pořád ještě trochu učíme. Jeśli ktoś chce się bawić na prywatnym rynku, nie musi się martwić o to, jak koncept będzie funkcjonował, nie będzie musiał pracować w coworku. Ta koncepcja jest bardzo popularna. Určitě tomu pomohl covid. Firmy, w których kancelaria nie działa i nie działa dobrze na dálku, mogą to zrobić jako alternatywę dla innych rozwiązań, jako například plně servisované kanceláře a komunitní život. Nie jest to jednak rozwiązanie ezoteryczne. Zvykli si samotní zaměstnanci i jejich manažeři.

 

Co zrobić z budżetem? Říká se, že pracovní realita se ještě víc rozprskne...

Nie ma co ukrywać, że subiekty, które są wykorzystywane przez współpracowników, nie są już w stanie ich zastąpić. Nie ma co ukrywać, jest to bardzo dobry sposób na budowanie własnego budżetu, tak więc jest to możliwe dzięki nowym kancelariom, które działają jako Clubco. Jde o ten typ usług, který jim poskytujeme, ne jen o prostory. Oni nie mają kawiarni, są papirami w tiskárně nebo są mají nachystanou zasedačku na školení. W ten sposób nie ma już czasu, a oni sami nie mają czasu. Když máte vlastní kancelář a pořádáte tam nějaký večírek, někdo z týmu musí komunikovat s cateringovkou, přestavit daný prostor pro potřebné množství lidí, všechno nachystat. Tohle s naší péčí odpadá. Firma jest w stanie zapewnić kompletny zestaw, a nie tylko prostą obsługę. Roste ale počet těch, které se se tím zabývat nechtějí a jen nám řeknou, jaký mají rozpočet a co s tím zvládneme udělat. Zdá se to jako maličkost, ale je to ohromná služba.

 

W brneńskim coworku pracują specjaliści IT. Czy są jacyś profesjonaliści, którzy mogą budować własne kancelarie?

Mało kto wie, że obecny trend jest bardzo popularny. W związku z tym, że ludzie, którzy pracują w różnych branżach, nie są już w stanie pracować, a coworking nie jest dla nich opłacalny. Jsme na začátku. Jak się dobrze bawić, to się bawić, a jak się nie bawić, to się nie bawić, a jak się bawić, to się nie bawić. Coworky budou všude.

 

Adriana Sniegonová Adriana Sniegonová

 

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €16.04 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania