Personální ředitelka Avastu: Pracovní podmínky už nepůjde diktovat silou

#vlnena #ctp #brnoregion

Softwarowa bezpečnostní firmu Avast jako není třeba dlouze představovat, reprezentuje jeden z největších porevolučních podnikatelských příběhů. W Česku jest aż 1300 zaměstnanců, z tego 400 w kancelářích byznys parku Vlněna na převážně technických a vývojářských pozicích. Avast jest bez wątpienia znanym i innowacyjnym produktem firmy Avast. Duża elastyczność, neomezená dovolená, aktywność na podporu diverzity. Mocna rozmowa, prawda? Ale kdeže. Wszechstronna analiza pod kątem osobowości Avastu Petry'ego Vahalové ukazuje, że jest to dobra zabawa - zaměstnanci jsou spokojenější a firma má lepší výsledky.

 

W związku z tym, że Avastu i oprogramowanie AVG nie jest już dostępne, nie ma potrzeby korzystania z HR. Jak wygląda rzeczywistość za posledních deset let změnila?

Když jsme se sem, do nových brněnských prostor, v roce 2018 stěhovali, bylo normální chodit do kanceláře každý den. Někdo občas využíval po dohodě s nadřízeným možnosti práce z domova, což u nás nebylo nic nového ani před covidovou pandemií, ale bylo jen velmi málo lidí, kteří to měli jako permanentní nastavení. Po začátku pandemie jsme se jako jedni z prvních rozhodli kvůli bezpečnosti našich zaměstnanců kanceláře uzavřít a kompletně se přesunout na home office bez ohledu na to, zda to v danou chvíli vyžadovala vládní opatření. W ten sposób można uzyskać bardzo dużą elastyczność.

 

Co się dzieje?

Projekt obejmuje różne aspekty techniczne - za darmo, bez konieczności wykonywania pracy. Pokud všechno funguje a zaměstnanec si plní, co má, je nám jedno, jestli pracuje brzy ráno a pozdě večer a mezitím se stará o děti. Jest to globalna firma technologiczna, która w ostatnich latach bardzo dobrze radzi sobie z produkcją. Posunięcie to ma na celu rozwiązanie wielu problemów. Drugim aspektem jest "praktyka odkudrauliczna" - nie ma jej na tomie, jest w kancelarii, na chałupie ani na druhim koniu. Má to určitá pravidla, ale pokud to nemá vliv na váš pracovní výkon nebo spolupráci v týmu, tak proč ne.

"Hybridní model spolupráce je výzva pro manažera - musí se se postarat o to, aby zapojoval stejně kolegy v kanceláři i ty připojené na dálku".
 

W związku z podobnym konceptem, który został opracowany, nie ma już żadnych pandemii, ale wszystko jest w porządku. W ostatnich tygodniach to się sformalizowało, a potem zaczęło się zamienianie na výběr, który chce przede wszystkim pracować z kancelarią, a nie z odjinud. Tomu jsme také přizpůsobili další podmínky, například i to, že lidé, kteří si vybrali možnost pracovat mimo kancelář, si mohou nechat proplatit pracovní nábytek, a vhodně si si tak vybavit svou domácí kancelář.

Nejčastěji lidé tráví tři dny v kanceláři a dva mimo ni. Možnost pracovat odkudkoli si celkově zvolila přibližně polovina zaměstnanců. Někteří lidé, které jsme přijali v době covidu, v kanceláři ani nikdy nebyli. Może się zdarzyć, że domownicy, którzy nie są singlami, będą się izolować od kontaktów społecznych, będą się nad tym zastanawiać i odwiedzać strony internetowe.

 

Rozmawiamy i ćwiczymy z zahraničí, že?

Podle našich interních pravidel je možné z řady zemí pracovat až 30 dnů, takže jsou lidé, kteří pracují třeba z Thajska a různě to kombinují se svou dovolenou. Často vyjedou do zahraničí oba rodiče i s dětmi a střídají se, kdo zrovna pracuje a kdo se stará o děti. Samozatrudnienie jest stałą relacją, a także stałym dostępem do zahraničí.

 

Co to jest znamená pro vás jako zaměstnavatele?

Nie ma wątpliwości, że istnieje dobry lub zły model. Avastu funkcjonuje na całym świecie, w związku z tym, że jest to normalny model, w tym przypadku mamy do czynienia z kolegami ze Stanów Zjednoczonych, którzy pracują w różnych krajach. Nie jest to jednak zbyt duża liczba, a co za tym idzie, nie jest to możliwe. Co se musíme pořád učit, byť jsme v tom poměrně daleko, je hybridní model spolupráce - situace, kdy mám jako nadřízený pět lidí v kanceláři a dva připojené na dálku, každého v jiné lokaci. Pro manažera je výzva, aby zapojoval a vytěžoval všechny stejně.

 

Když se vám lidé takhle rozprsknou, nesnižuje to jejich sounáležitost?

Tak więc jest to bardzo ważne. W tej chwili jest to nowy projekt, który ma na celu poprawę jakości życia. Zároveň se to ani nijak negativně nepromítá do firemních výsledků.

 

Jak to się dzieje, że odchodzisz od zabawy i kancelarii?

Covidové období, během které byli lidé doma, jsme v Praze využili k tomu, abychom přizpůsobili naše prostory hybridnímu fungování. Kanceláře jsme přeorganizovali, aby jejich design nabízel mnohem víc prostoru pro setkávání. Spojrzeliśmy na pracującą i zrelaksowaną prostorę, ale ubyło stolików i vlastně to tam vypadá hodně jako w coworku Clubco. Jeśli chodzi o lidera, nie ma tu żadnych formalności związanych z prostotą, ale nie ma też żadnych ograniczeń, które by go uspokoiły. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń, które nie mają monitora. W Brnie jest to bardzo ważne, ale i tak działa na zasadzie kancelarii.

 

Firmom technologicznym zależy na tym, aby korzystać z benefitów. Jak z nich korzystać w "nowych normach"?

Takich, które pozwalają na elastyczne podejście do pracy w domu i w kancelarii. Mój například spustili službu krizové pomoci i psychologické podpory. Pojďme si přiznat, že poslední dva roky pro nás všechny byly náročné. U nás se k tomu navíc přidává několikaměsíční čekání na to, zda Avast bude fúzovat s americkou společností NortonLifeLock, což na některé kolegy klade obří nároky, takže službu opravdu využívají. A zavedli jsme také možnost takzvané neomezené dovolené. Po prawej stronie widzimy, że każdy zamiejscowy ma swój własny tomik, który został wydany w dniu 25 marca. Platí totiž, že nejdřív se vybírá zákonná dovolená až pak nadstavbové dny. Někteří mají samozřejmě problém vybrat si i těch 25, naopak jiní využili i 30 dnů navíc. Letos zatím data ukazují, že se se čerpání dovolené zvedlo, což přičítáme aktuálnímu hladu po cestování i tomu, že nás na podzim čeká opravdu náročné období kvůli fúzi, takže si lidé berou volno, dokud to jde.

"Asi se nenajde recept, který bude univerzálně správně. Jisté je jen to, že kdokoliv na to půjde silově, ten se z hlediska atraktivity zaměstnavatele se zlou potáže. Řada zaměstnavatelů dnes ale uvažuje spíš v módu, co musí udělat, aby si zaměstnance udržela dlouhodobě."
 

 

Czy w najbliższym czasie pracujesz nad modą?

To jasne, że najnowszy model Avastu nie ma już żadnej firmy. Hodně záleží na pohledu vedení firmy, sektoru, kde působí, vžité kultuře, isli jde o pobočku amerického nebo britského korporátu a tak dále. Debata jest bardzo ważna, a ogień nie jest jasno określony w tomie, w którym pojawiły się nowe podmarki, co oznacza, że nie ma już żadnych prac. Tak samo jest z receptą, która jest uniwersalną wersją językową. Nie ma wątpliwości, że jest to bardzo ważne, ponieważ nie ma w tym nic dziwnego. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której nie ma już miejsca na jakiekolwiek zmiany. Trh je opravdu přehřátý, a to nejen v technologickém sektoru. Kdo chce pracować, ten dnes práci má a například jen stravenky rozhodně lidi ve firmě neudrží.

 

Dovedete si představit, kam se pracovní rutiny posunou za dalších třeba 15 let?

Věřím, že nejen brněnský rybník, ale i celé Česko má obrovský potenciál díky všem těm šikovným a kreativním lidem a bude dál vzkvétat. W większości przypadków jest to tylko jedna szansa, a to jest cena. W ciągu 15 dni od rozpoczęcia gry można uzyskać dostęp do wielu atrakcji. Všechny segmenty šly nahoru, ale v IT je to naprosto extrémní. I v Česku stojí základní technické pozice poměrně dost peněz. Pokud jste velký hráč, který má vývojářské huby všude po světě, a chcete být efektivní, musíte základní funkce "vylevnit" a hledat pracovníky jinde, většinou směrem na východ. Česku to může způsobit problémy, a proto bychom si to měli pohlídat.

 

Petra Vahalová Petra Vahalová

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

  Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami CTP, spostrzeżeniami branżowymi i ekskluzywnymi ofertami, zapisując się do naszego newslettera. Dołącz do naszej społeczności i bądź częścią przyszłości nieruchomości przemysłowych.

  Wyszukiwarka nieruchomości

  Polecane nieruchomości Wyświetl wszystkie nieruchomości

  Strzałka CTP NV €16.42 Ikona CTP ZNAJDŹ NIERUCHOMOŚĆStrzałka kołowa CTP AR jest już dostępny

  Kontakt handlowy

  Ivan Pastier

  Adres parku

  Bratislava

  Opletalova 87, 841 07 Bratysława - Devínska Nová Ves Słowacja

  Get Offer

   Wymagania